Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nizozemská ZOO zavádí „Tinder" pro orangutany. Samice si mají vybrat partnery na tabletu

Nizozemská ZOO zavádí „Tinder" pro orangutany. Samice si mají vybrat partnery na tabletu

Lidé jsou v práci čím dál déle a nemají na seznamování čas. V posledních letech tak zaznamenávají obrovský boom seznamky, jako je například Tinder. Možnost vybrat si protějšek přes monitor notebooku nebo tabletu se však pomalu dostává také do zvířecí říše. Seznamku pro orangutany chce nově využít nizozemská zoologická zahrada. Informuje o tom britský deník The Guardian.

Orangutany sice netrápí problém s nedostatkem času, ale obrovská vzdálenost mezi zoologickými zahradami. Pokud se nespáří, samec ze Singapuru letí za samičkou orangutana v nizozemské ZOO přes půlku zeměkoule úplně zbytečně.

„Často se stává, že zvířata musí být převezena zpět do domovské ZOO, bez toho, aby došlo k páření,“ říká biolog Thomas Bionda. „Ne vždy to probíhá hladce, když se samec setká se samicí poprvé,“ dodává.

Pracovníci parku pro primáty v nizozemském městě Apeldoorn proto doufají, že jim po vzoru lidské říše pomohou nové technologie. Hlavní hrdinkou čtyřletého programu nazývaného „Tinder pro orangutany“ je jedenáctiletá orangutanní samice Samboja, které budou odborníci před fyzickým setkáním s některým ze samců ukazovat jejich obrázky na dotykovém displeji.

Cílem programu je podle Biondy také získat větší vhled do toho, jak si orangutanní samice vybírají své protějšky pro páření a na základě jakých faktorů se při tom rozhodují. Výzkum je součástí širšího programu zaměřeného na roli emocí ve vztazích zvířat, dodává biolog.

Přestože se čtyřletý program může jevit jako snadný úkol, odborníci před jeho zahájením musí řešit závažný problém – jak zajistit, aby byl dotykový displej tabletu dostatečně pevný a vydržel Sambojinu pozornost? Tablet vyztužený ocelovou konstrukcí byl před dvěma týdny úspěšně testován na dvou starších orangutanech. Když se ale dostal do rukou Samboji, která je v zoo známá svými vlohy pro demolici, dlouho nepřežil.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek