Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nizozemský král žil přes 20 let dvojí život. Teď ho čekají komplikace

Nizozemský král žil přes 20 let dvojí život. Teď ho čekají komplikace

Král Vilém Alexandr Nizozemský má neobvyklého koníčka, kterému se bez vědomí veřejnosti věnoval poslední téměř čtvrtstoletí. Je totiž vášnivým pilotem a svou zálibu pravidelně uplatňoval několikrát měsíčně, když jako kopilot komerčních letů pilotoval pro jednu z největších leteckých společností Evropy KLM.  

Koho by občas nelákalo zapomenout na svůj život, na realitu všedního dne, a být jednoduše někým jiným. Nizozemský král Vilém Alexandr to tak má dvakrát měsíčně - a to posledních 21 let, kdy inkognito pilotoval obří letadla komerčních letů. 

„Občas se zkrátka potřebuji vznést do oblak, vyčistit hlavu,“ říká král pro deník Der Telegraaf. „Máte letadlo, pasažéry a posádku a jste za ně zodpovědní. Nahoru si s sebou nemůžete vzít žádné problémy, které běžně máte na zemi, můžete tak kompletně vypnout, a soustředit se na něco úplně jiného,“ řekl král v rozhovoru pro nizozemský deník.

A pilotování mu podle všeho jde. Kapitán KLM Maarten Putman, s nímž král často létá, popisuje Viléma Alexandra jako skvělého pilota. „Vzhledem k tomu, že má nalétáno relativně málo leteckých hodin, tak je velmi dobrý. Zná skvěle všechny procedury,“ řekl Putman.

Přestože král se chce své vášni věnovat i nadále, na obzoru jsou pro něj komplikace. Společnost KLM totiž obnovuje svoji flotilu, což znamená, že se zbavuje i starších letadel Fokker 70 Cityhopper – právě těch, na nichž král létal. Aby mohl pilotovat Boeing 747, které vyřazené stroje nahradí, bude muset monarcha projít dalšími kurzy.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek