Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nobelista Dylan se po půl roce rozhoupal a zaslal do Švédska svůj proslov. Bez něj by přišel o 22 milionů

Nobelista Dylan se po půl roce rozhoupal a zaslal do Švédska svůj proslov. Bez něj by přišel o 22 milionů

Americký hudebník Bob Dylan, který je držitelem Nobelovy cena za literaturu, zaslal Švédské akademii nahrávku s projevem. Pokud by tak neudělal, přišel by o 22 a půl milionu korun. Finanční odměnu totiž nobelisté získávají pouze po „přednesení“ projevu, který však Dylan zřejmě kvůli studu veřejně sdělovat nechtěl. 

Nobelovy ceny tradičně předává švédský král na slavnostním večeru, který se obvykle koná 10. prosince. Zpěvák proslulý svou plachostí před médii si tehdy vymínil, že medaili a diplom přijme na soukromém setkání bez přítomnosti médií. Nakonec ji převzal v dubnu, kdy ve Švédsku koncertoval.

„Projev je nevšední a, jak se dalo očekávat, výmluvný. Akce Dylan se chýlí ke konci,“ uvedla na svém blogu stála tajemnice Švédské akademie Sara Daniusová. Laureáti Nobelovy ceny musejí řeč dodat do půl roku od obdržení ceny v jakékoli formě, může to být krátký projev, videopřenos, ba dokonce i píseň. Zvuková nahrávka Dylanova projevu byla umístěna na webovou stránku Švédské akademie.

„Nejdůležitější je, aby se vás písnička dotkla. Nemusím vědět, co daná píseň znamená. Do svých skladeb jsem napsal celou řadu věcí. A nebudu si lámat hlavu nad tím, co to všechno znamená,“ říká mimo jiné Dylan, jenž ve své řeči probírá možné spojitosti mezi svými texty a literaturou.

Pětasedmdesátiletý Dylan, vlastním jménem Robert Allen Zimmerman, je prvním písničkářem, který prestižní Nobelovu cenu dostal. Švédská akademie ho vyznamenala za vytváření poetických novotvarů ve velké tradici amerického písničkářství.

Akademie se setkala s rozporuplnými reakcemi na toto své rozhodnutí. Zatímco někteří nevšední výběr hudebníka uvítali, jiným připadal absurdní.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek