Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nová teorie vzniku života na Zemi. Fyzik pracuje s předpokladem, že jsme mimozemšťané

Nová teorie vzniku života na Zemi. Fyzik pracuje s předpokladem, že jsme mimozemšťané

Ani raketoplány, ani vesmírné lodě s rychlostí blízkou rychlosti světla. Mimozemšťané se podle nové studie profesora Arjuna Berera dostali na Zemi úplně jinak – na částicích vesmírného prachu, který vesmírem cestuje rychlostí až 70 kilometrů za vteřinu. Z jednoho pobřeží USA na druhé tak vesmírná "havěť" umí letět necelou minutu, vzdálenost mezi Zemí a Jupiterem podle nové teorie zvládne překonat přibližně za 16 týdnů. 

Tak jsme ve vesmíru sami, nebo ne? A pokud nikoliv, dostali se mimozemšťané někdy na Zemi? Odpověď nabízí tým profesora Berery, který studoval proudění vesmírného prachu a přišel s hypotézou, že mikroorganismy z cizích planet mohli tento "dopravní prostředek" při svých meziplanetárních cestách pohodlně využívat.

Skafandr k tomu nepotřebovali. Vědci totiž již dříve zjistili, že ve vesmíru dokáží přežít například některé druhy rostlin, bakterií, ale i jednoduší živočichové - třeba Želvušky. Podle Berera tak lze podle jeho teorie rovněž vysvětlit i vznik života na planetě Zemi.

Fyzici tvrdí, že částečky prachu a mikroorgnismů se mohou srážet s pevnými částicemi v atmosféře, což jim dá dostatečnou energii, aby mohly uniknout gravitaci a vydat se na cestu do vesmíru, případně na jiné planety.

„Předpoklad, že kolize vzdušného prachu pomůže rozšířit organismy přes ohromné vzdálenosti mezi planetami, přináší nějaké velmi zajímavé možnosti, jak vzniknul život na Zemi,“ vysvětluje pro deník Independent Arjun Berera z edinburské univerzity. Vědecký tým dodává, že proces mohl být i opačný – tedy že mikroorganismy ze Země tímto způsobem doputovaly na jinou planetu.

Dříve vědci měli zato, že jedinou přirozenou možností meziplanetárního přesunu mikroorganismů byly asteroidy.