Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nová vědecká fakta. 10 věcí, které byste měli vědět o antidepresivech

Nová vědecká fakta. 10 věcí, které byste měli vědět o antidepresivech

Když se na trhu poprvé objevila antidepresiva, řada nemocných lidí je brala jako dar z nebes. Dnes je užívají miliony lidí na celém světě, někteří ale dost možná zbytečně. Přečtěte si 10 zajímavých poznatků medicíny ohledně antidepresiv, které vás donutí k zamyšlení. 

  • Až u poloviny pacientů první antidepresiva nefungují. Třetině pacientů nezabírají žádná antidepresiva. Znamená to, že lidé trpící depresí musí nějaké léky vyzkoušet a počkat několik měsíců, zda zaberou, nebo ne.
  • Vědecké poznatky, na kterých se zakládají nejběžnější antidepresiva, jsou údajně zastaralé. Posledních padesát let se tvrdí, že depresi způsobuje nízká hladina serotoninu v mozku.  Podle nové studie mají pacienti s depresí spíše vyšší hladinu serotoninu. Znamená to, že běžná antidepresiva mohou situaci zhoršovat.

 

 

  • Podle některých vědců antidepresiva nefungují vůbec. Běžná antidepresiva jako Prozac a Seroxat fungují podle jisté studie jen u lidí s těžkými a velmi těžkými depresemi. U lehčí deprese zabere spíše psychologická terapie.
  • Zhruba polovina lidí zažívá nepříjemné vedlejší účinky. Mezi nejčastější patří ztráta chuti na sex. Lidé také často tvrdí, že se necítí sami sebou, nepociťují hezké pocity a cítí zvláštní pocit odstupu.

  • Lidé, kteří užívají antidepresiva obsahující účinnou látku fluoxetin (známou jako Prozac), přibírají na váze.
  • Zjistilo se, že starší typy antidepresiv mohou způsobovat výpadky paměti. Jedná se o ty, které obsahují desipramin, imipramin, clomipramin a doxepin. Až polovina lidí si stěžovala také na problémy se soustředěním.

  • Existují minimálně čtyři přírodní doplňky stravy, které zlepšují účinek antidepresiv. Jedná se o Omega-3 rybí tuk, S-adenosylmethionin, methylfolát a vitamin D.
  • Pokud žena bere v průběhu těhotenství antidepresiva, zdvojnásobuje se šance, že bude mít dítě autismus. Alespoň to tvrdí studie, která zkoumala 145 456 těhotenství, z nichž sedm procent žen bralo antidepresiva.  

  • Paroxetin, který je vhodný pro adolescenty, má ve skutečnosti nebezpečné nežádoucí účinky. Podle studie mají lidé, kteří ho berou, tendenci častěji sebe poškozovat a pomýšlejí na sebevraždu.
  • Sociální fobie je nejčastěji léčena antidepresivy, ty ale nejsou nejefektivnější léčbou. Mnohem lépe funguje kognitivně behaviorální terapie, jejíž výsledky fungují i po skončení léčby. Psychologické terapie by proto měly být první volbou. 
 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek