Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nové libry se zvířecím tukem už nedráždí jen vegany. Toto na nich vadí uživatelům drog

Nové libry se zvířecím tukem už nedráždí jen vegany. Toto na nich vadí uživatelům drog

Loni v září vypustila centrální banka Velké Británie do oběhu nové bankovky v hodnotě 5 a 10 liber, které jsou z plastu. Záhy ovšem novinka sklidila kritiku z řad vegetariánů, veganů a hinduistů. Polymerová hmota, ze které peníze jsou, totiž obsahuje lůj, jehož součástí je zvířecí tuk. Teď si ale stěžují také uživatelé drog. Prý se přes ně špatně šňupe kokain.

Poměrně silný polymer už několika konzumentům drogy pořezal nos. Uživatel kokainu z Birgminghamu sdělil pod příslibem anonymity redaktorovi britského zpravodajského webu Independent, že rozhodně není sám, kdo se velmi nepříjemně poranil.

Zpočátku přitom byli drogově závislí z nových bankovek nadšeni. Plastická hmota jde totiž jednoduše srolovat.

Užívání drog přes bankovku přitom zdaleka není ideálním způsobem – podobně jako u injekčních jehel také zde je riziko přenosu hepatitidy nebo HIV. V případě, že si uživatel pořeže nos a infikuje tak bankovku přímo krví, riziko přenosu se v případě jejího sdílení ještě znásobuje.

Status zákonného platidla ztratily staré papírové libry minulý týden. Stále je však mohou přijímat někteří obchodníci a lze je vyměnit v bankách. Na základně kritiky, kterou Bank of England kvůli novým bankovkám zejména z řad vegetariánů a určitých náboženským skupin sklidila, uvažuje, že v případě připravované 20. librové bankovky bude lůj nahrazen palmovým olejem.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek