Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Obří ledovec se odtrhne od Antarktidy. Může to mít dramatické důsledky

Obří ledovec se odtrhne od Antarktidy. Může to mít dramatické důsledky

Obrovský ledovec, který nese označení Larsen C, se podle odborníku zanedlouho oddělí od zbytku ledovcového šelfu. Až se tak stane, reálně hrozí, že se rozpadne celý nejsevernější ledovcový šelf a stoupne hladina moří. 

Ledovec velký zhruba pět tisíc kilometrů čtverečních zatím u ledovcového pole drží asi 20 kilometrů ledu. Trhlina, kterou vědci pozorují už přes 10 let, se dosud zvětšovala stabilním tempem, v prosinci ale celý proces rapidně zrychlil.

Ledovcový šelf
Ledovcový šelf je souvislá vrstva ledu, která pokrývá moře při pobřeží nebo u ostrovů v polárních oblastech. Největším šelfem, je s 472 960 kilometry čtverečními, Rossův šelfový ledovec. S porovnáním Česká republika má rozlohu 78 866 km², té se nejvíce blíží Ameryho šelfový ledovec.

Ledová kra, která po odtržení vznikne, bude jednou z deseti největších, které se kdy objevily na volném moři. Její tloušťka dosahuje až 350 metrů.

Odtržení ledovce podle vědců, kteří se vyjádřili serveru The Guardian, zásadně promění celou oblast Antarktického poloostrova. Hrozí totiž, že se rozpadne celý šelf, což by mohlo mít za následek destabilizaci pevninských ledovců.

Zatímco ledovec Larsen C není sám o sobě nijak nebezpečný, následné ubývání pevninských ledovců ano. Pokud se naplní odhady expertů, začnou tyto ledovce po jeho odlomení velmi rychle „sjíždět“ do moře, kde roztají. Pak by se mohla hladina moří zvednout až o 10 centimetrů.

Podle vědců se nejedná o jev, který zapříčinilo globální oteplování, to mohlo celý proces pouze o něco urychlit. V minulosti už se v této oblasti odštěpily ledovce Larsen A (1995) a Larsen B (2002). 

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek