Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Obří ledovec u kanadských břehů přitahuje davy. Na výšku měří neuvěřitelných 46 metrů

Obří ledovec u kanadských břehů přitahuje davy. Na výšku měří neuvěřitelných 46 metrů

Na mělčině u kanadského ostrova Newfoundland se minulý týden objevila ohromná ledovcová kra. Takřka okamžitě se do odlehlých končin, kterým se díky častému výskytu podobných přírodních úkazů přezdívá ledovcová alej, začaly trousit stovky zvědavých návštěvníků.

Při pohledu na ohromný ledovec v jedné ze zátok ostrova Newfoundland si ihned lze lépe představit, jak je možné, že jeho „soukmenovec“ před víc než sto lety poslal ke dnu tehdejší výdobytek techniky, „nepotopitelný“ Titanic.

Ledovec, který uvízl na mělčině Ferryland, totiž na výšku měří stěží uvěřitelných 46 metrů. Znalci místních poměrů očekávají, že se budou moci výhledem na masu zmrzlé vody kochat delší dobu. Aby se kra vydala na další cestu po moři, musely by s ní pohnout proudy nebo závan silného větru.

Přes Velikonoce se novinka o neobvyklém jevu rychle rozkřikla a do oblasti začaly proudit davy návštěvníků. Ačkoliv je totiž výskyt ledových ker v moři mezi ostrovem Newfoundland a Labradorem poměrně častým jevem, rozměry, jako má tato, jsou vskutku výjimečné.