Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Odvážná, krásná, ale ztracená v historii: Neuvěřitelný příběh oblíbené špionky Churchilla

Odvážná, krásná, ale ztracená v historii: Neuvěřitelný příběh oblíbené špionky Churchilla

Krystyna Skarberková se narodila v Polsku jako hraběnka, po vpádu nacistického Německa do její rodné vlasti v roce 1939 se ale rozzuřila natolik, že se okamžitě přihlásila k britským tajným službám. Pod britskou vlajkou riskovala život celých šest let a její kolegové o ní díky její odvaze hovořili jako o „nejlepší člence služeb“. Christine Granvillová, jak znělo její špionské jméno, byla nejen první, ale také nejdéle sloužící zvláštní agentkou v období druhé světové války. Získala řadu ocenění a oblíbil si jí také tehdejší premiér Winston Churchill. Přes všechny její úspěchy o ní ale do nedávné doby nikdo neslyšel a její příběh málem upadl v zapomnění. 

Christine byla s manželem na cestě na jeho diplomatickou misi v jižní Africe, když v září roku 1939 nacisti napadli Polsko a začala nejkrvavější válka v historii lidstva. Vpád Adolfa Hitlera do její rodné země ji zasáhl natolik, že se přihlásila k britským tajným službám a trvala na tom, aby ji okamžitě přijali. Tak se také stalo a polská rodačka začala sloužit jako britská špionka.

Poté, co se stala britskou agentkou, začala pracovat pro Oddělení pro zvláštní operace (SOE), které bylo zvláštní sekcí britské zpravodajské služby MI6. V roce 1940 bylo SOE založeno na popud Winstona Churchilla, aby na území obsazeném Němci vedlo zpravodajskou a sabotážní činnost.

Během jejího působení v SEO její hvězda začala stoupat. Přinášela informace o německých vojenských jednotkách a v roce 1941 také získala první záběry nacistických příprav na invazi do Sovětského svazu. Právě za tento čin si podle dcery Winstona Churchilla získala otcův obdiv a stala se jeho nejoblíbenější špionkou.

Christine byla během své špionské kariéry nejednou zatčena, vždy se jí ale podařilo se z nebezpečné situace dostat. Kvůli práci pro tajné služby také často cestovala – přestěhovala se do Turecka, Egypta a žila také na Blízkém východě.

V kruhu tajných služeb se však stala legendární až poté, co byla v létě 1944 vysazena na území okupované Francie. Během operace ve francouzských Alpách zachránila život třem důstojníkům, kteří měli být popraveni. Za své odvážné činy dostala od Británie i Francie řadu vyznamenání, jako je Řád britského impéria nebo francouzský Válečný kříž.

Po skončení války se její život začal hroutit. Pracovala jako uklízečka výletní lodi a dvakrát se rozvedla. V roce 1952 byla zavražděna. V tu doby byli její přátelé a kolegové přesvědčení, že na odkrytí jejího příběhu není správná doba a její jméno, tvář i úspěchy začaly pomalu upadat v zapomnění.

O Christine, která přitahovala pozornost nejen svou odvahou, ale také krásnou, se začalo mluvit až v posledních letech. Její neuvěřitelný příběh včera připomněla také nově odhalená busta v polském Heart klubu v Londýně, kam Christine po válce ráda chodívala tančit a údajně zde také svými odvážnými příběhy přitahovala davy obdivovatelů.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek