Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Odvážné Afghánky založily rádio pro ženy. Talibán jim hrozí smrtí, jejich hlas ale z rozhlasu nezmizel

Odvážné Afghánky založily rádio pro ženy. Talibán jim hrozí smrtí, jejich hlas ale z rozhlasu nezmizel

Když rádio Shaista mlčí, posluchači ví, že je Talibán blízko. Zakladatelky rozhlasové stanice už od radikální islamistické organizace, která po léta terorizuje obyvatele Afghánistánu, dostaly nejednu výhružku smrti. Poté, co Talibán v roce 2015 ovládl město Kundúz na severu země, radikálové zázemí ženského rozhlasu kompletně vyplenili a zničili. Odvážné Afghánky se ale nenechaly umlčet a na rádiových vlnách dál bojují za práva žen. Jejich příběh přinesl deník The Guardian.

Hlasatelky rádia Shaista musely po ovládnutí Kundúzu uprchnout, do rozhlasové stanice vrátily, až když se ale Talibán z města stáhl. Radikálové jsou sice pryč, strach z jejich návratu ale neodešel. Novinářky proto stále drží u rozhlasové stanice stráž. Talibánce totiž nejvíc dráždí rétorika rádia, která často hovoří o nutnosti posilovat práva žen v Afghánistánu, jako je právo na jejich vzdělávání. Hlasatelky navíc skrz rozhlas vyzývaly matky Talibánců, aby jim jejich boj rozmluvily.

Před Talibánem musela prchnout i ředitelka rádia Zargúna Hassanová. Radikálové jí zaklepali na domovní dveře a obvinili ji, že nabádá posluchače, aby přešli na křesťanskou víru. Vzápětí Hassanové oznámili datum její popravy. Kvůli strachu z jednotek Talibánu musela vysílání od roku 2015 dvakrát vypnout.

„Když jsme začínaly, ženy se nahrnuly do rádia a chtěly zde pracovat, dokonce i zadarmo. Když se ale Talibán kolem roku 2012 přiblížil, postoj lidí se změnil,“ říká Hassanová, která v Kundúzu založila dvě další rozhlasové stanice. „Mnoho žen z Kundúzu chce pracovat v médiích, ale jejich rodiny jim to nechtějí dovolit,“ dodává ředitelka rádia s tím, že když se blíží tálibánské jednotky, rodiny mají o ženy velký strach a usilovně je brání.

Tato úzkostná ochrana ale nabourává snahy západních zemí posilovat práva afghánských žen. To se snaží změnit i první lifestylový časopis pro ženy Gellary, který se v květnu konečně dostal na afghánské novinové stánky. Podle zakladatelky magazínu 23leté Fatany Hassanzadaové se většina médií věnuje hlavně násilí na ženách, její časopis ale „chce vylíčit jiné tváře žen“.

Podobné snahy se odrážejí také na televizních obrazovkách. Tento měsíc byla v Afghánistánu spuštěna Zan TV – první televizní stanice určená ženám. Jejím majitelem je sice muž, na obrazovkách však diváci uvidí jen reportérky. Ani rodina 25 leté Mehriy Afzaliové jí nechtěla práci v televizi dovolit, nakonec ale rodiče přesvědčil její manžel. „Někteří lidé v provincii věří, že ženy pracující v televizi rozbíjejí jednotu rodiny,“ říká Mehria. „Nosíme ale správný hidžáb. Jsme islámská stanice,“ dodává.

Odvážných žen, které se rozhodly pro práci v médiích, dnes v Afghánistánu není mnoho. Bezpečnostní situace pro práci v médiích se navíc zhoršuje. Podle Afghánské rady pro bezpečnost novinářů byl loňský rok dokonce tím „nejkrvavějším“ od roku 2001.

Děsivý příběh zažila i šéfka ženského časopisu Hassanzadaová, která ještě před pár lety také pracovala v televizi. Musela však s rodinou uprchnout do Kábulu poté, co jejího bratra pobodala skupina mužů na ulici – chtěli tak Fatanu donutit, aby se stáhla z obrazovky a přestala pracovat. Vyhrůžek se však nezbavila ani v Kábulu.

Informovat o kontroverzních tématech a posilovat ženská práva ale podle ní za to riziko stojí.  „Jsme druhou generací demokracie v Afghánistánu. Revoluce bude vždy znamenat oběti,“ říká s tím, že nebezpečná nejsou témata, o kterých její časopis píše. „To společnost je nebezpečná.“

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek