Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Orlové v akci. Francouzská armáda cvičí dravce proti dronům

Orlové v akci. Francouzská armáda cvičí dravce proti dronům

Francouzská armáda začala cvičit orly, kteří jí mají pomoci při zneškodňování nepřátelských či zbloudilých bezpilotních strojů. Hrozba ze strany dronů nad letišti a dalšími citlivými místy je totiž v poslední době stále větší, vysvětluje tamní armáda. Chce tak využít síly dravců a jejich skvěle vyvinutého zraku. 

První výcvik začal před šesti měsíci na letecké základně Mont-de-Marsan na jihozápadě Francie. Týká se čtyř orlů královských, kteří dostali jména po slavných mušketýrech, tedy D'Artagnan, Aramis, Athos a Porthos. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na představitele francouzského vojenského letectva.

„Jako všichni dravci jsou rychlí a mají velmi vyvinutý zrak, kořist mohou objevit do vzdálenosti až dvou kilometrů. Jsou i silní a stateční,“ vysvětlil výběr ptáků představitel základny.

Dron, který se objevil nad letištěm mezi starty dvou stíhaček typu Rafale, při ukázce zákroku jeden z orlů za 20 vteřin uchopil do drápů a snesl se s ním k zemi. „Orlové se učí dobře, výsledky jsou povzbudivé,“ řekl představitel základny a člen jednotky, která výcvik vyhodnocuje. Armáda už objednala další čtyři dravce, kteří mají dorazit v létě.

Představitel armády připustil, že orly je možné posílat jen proti lehčím bezpilotním strojům do váhy asi čtyř kilogramů. Útoky na větší drony, které ale tvoří jen asi 25 procent nové hrozby, by ohrozily život opeřenců. Používání dravců doplňuje ostatní zdokonalovaná opatření proti dronům, jakými jsou například radarové rušení či střelba, poznamenal podle AFP představitel vojenské základny.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek