Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Peru má nové „Machu Picchu“. Tamní univerzita získala prestižní cenu za architekturu

Peru má nové „Machu Picchu“. Tamní univerzita získala prestižní cenu za architekturu

Prestižní architektonickou cenu Royal Institute of British Architects (RIBA) získala univerzitní budova Universidad de Ingenieria y Tecnologia (UTEC) v Limě, které se přezdívá nové Machu Picchu.

UTEC je inspirativní budova v okrese Barranco a dle poroty je odvážným přírůstkem do panoramatu města. V Irsku založená firma Grafton Architects ji ve spolupráci s místními partnery Shell Arquitectos vytvořila pro Limskou univerzitu speciálního inženýrství, která umožňuje mladým Peruáncům přístup ke kvalifikaci, příležitostem a podporuje sociální mobilitu.

RIBA
Royal Institute of British Architects (RIBA, doslova Královský institut britských architektů) je profesní sdružení a orgán pro britské i mezinárodní architekty. RIBA se ve spolupráci s britským parlamentem snaží zkvalitnit veřejné a obytné budovy. Vznikla v roce 1834 a každoročně oceňuje výjimečnou a zajímavou architekturu Stirlingovou cenou, která se přirovnává k Oscarům staveb.

Univerzita byla vybrána z užšího výběru, kde bylo šest projektů. Myšlenkou stavby byla „oslava civilní architektury, která má vzbuzovat v lidech a společnosti chuť k inovaci a pokroku“, uvádí RIBA. 

Porota dále popsala výškovou budovu jako „sérii upravených teras s trhlinami, převisy a jeskyněmi“, které se podobají světoznámému Machu Picchu. Univerzita se nachází na okraji rokle a splývá s prostředím pomocí „organického zrcadlení křivek krajiny“.

Prezidentka RIBA Jane Duncanová o UTEC řekla, že je „výjimečným přírůstkem města Limy, který by měl inspirovat ostatní architekty a univerzity po celém světě.“

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek