Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Planeta bez opic? Třem pětinám primátů hrozí vyhynutí, varuje studie

Planeta bez opic? Třem pětinám primátů hrozí vyhynutí, varuje studie

Pokud lidé výrazným způsobem nezmění svůj přístup k přírodě, nebude trvat dlouho a gorily, lemury, gibbony a jiné druhy primátů uvidíme už jen v zoologických zahradách. Dá se s tím něco dělat?

 

Zhruba 60 procentům z celkových 504 druhů primátů hrozí vyhynutí, tvrdí nová studie zveřejněná ve středu v časopisu Journal Science Advances. Za prudký pokles jejich populace nemůže nikdo jiný než člověk.

Největší hrozbu představuje ničení jejich přirozeného prostředí, jako jsou Amazonské a jiné deštné pralesy, kde obrovské plochy padají za oběť těžbě a zemědělství. Primáty ale ve stejné míře ohrožují taky pytláci a lovci.

Primáti žijí převážně v zalesněných oblastech a jejich přirozený domov se nachází ve zhruba 90 zemích světa. Dvě třetiny z nich se v současné době nacházejí v Brazílii, Indonésii, Demokratické republice Kongo a na ostrově Madagaskar.

Právě na ostrově nedaleko kontinentální Afriky je situace nejhorší – hrozbě vyhynutí tam čelí 87 procent druhů primátů. V Asii to je 73 procent a na území pevninské Afriky 37 procent.

Kvůli očekávanému nárůstu lidské populace bude situace dramatická hlavně pro šimpanze, gibbony a lemury. Alarmující je především nízká populace Gibbona Hainanského. Ve volné přírodě na území Číny, která je pro něj přirozeným domovem, jich dnes žije už jen 30.

Vyhynutí některých druhů přitom může vést až k ohrožení celého ekosystému, varuje studie. Právě gibboni totiž roznášejí semena stromů, a pokud vymizí, budou v ohrožení i samotné lesy. Jediné, co může ohrožené primáty a celý ekosystém zachránit, je radikální změna lidského chování a celosvětových trendů. Problém je totiž komplexní. Důležité je proto snížit porodnost, omezit chudobu a zlepšit veřejné zdraví.

Podle autorů studie jejich cílem není vytvořit jakýsi seznam hrozeb, ale spíš „upoutat pozornost na četné globální a regionální faktory, které ohrožují primáty po celém světě, a podporovat rozvoj udržitelných a účinných řešení, která povedou k přežití primátů ve střednědobém i dlouhodobém horizontu“.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek