Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Plíseň jako aukční hit. Vzorek, který pomohl k objevu penicilinu, se vydražil za statisíce

Plíseň jako aukční hit. Vzorek, který pomohl k objevu penicilinu, se vydražil za statisíce

Dražba misky s plísní, kterou před téměř 90 lety vypěstoval skotský vědec Alexander Fleming, přinesla překvapení. Zájemce je ochotný za ni zaplatit v přepočtu 380 tisíc korun, zhruba dvojnásobek těch nejoptimističtějších odhadů. Za objev penicilinu, který získal z plísně rodu Penicillium, získal Fleming v roce 1945 Nobelovu cenu.

Plíseň v kultivační misce, kterou sám Fleming opatřil nápisem „plíseň, která poprvé vytvořila penicilin“ a vlastním jménem, se dražila v aukční síni Bonham's. Odhad se pohyboval v přepočtu mezi 126 000 a 190 000 korun.

Podle agentury AP je pravděpodobné, že Fleming takovýchto misek s plísní zhotovil hned několik. Často je posílal významným osobnostem jako například papeži či zpěvačce Marlene Dietrichové jako jakousi relikvii, uvedl zaměstnanec aukční síně Matthew Haley.

Britský mikrobiolog sir Alexander Fleming objevil penicilin v září 1928, když se po dovolené vrátil do laboratoře a při úklidu se rozhodl nevyhodit, nýbrž blíže prozkoumat pár zplesnivělých vzorků. Plíseň, jež zabíjela okolní mikroby, se stala základem objevu, který později začal zachraňovat lidské životy.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek