Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Po sto letech vychází Tolkienův „velmi osobní“ příběh. Jeho název má vytesaný na hrobě

Po sto letech vychází Tolkienův „velmi osobní“ příběh. Jeho název má vytesaný na hrobě

Ve Velké Británii vychází nová kniha jednoho z nejznámějších novodobých britských spisovatelů J. R. R. Tolkiena, který proslul bestsellery Pán prstenů a Hobit. Jmenuje se „Beren a Lúthien“ a na pulty knihkupectví se dostává rovných sto let poté, co Tolkien příběh sepsal. 

Knihu dal dohromady dvaadevadesátiletý spisovatelův syn Christopher Tolkien, který tak učinil takřka 44 let po smrti svého otce. Čtenáři Tolkienova díla se s příběhem už setkali, protože se v upravené verzi už objevil v knize Silmarillion, kterou Tolkien sepsal před svými známějšími díly – Hobitem a Pánem prstenů.

Jedná se o milostný příběh mezi smrtelným člověkem Berenem a nesmrtelnou elfskou princeznou Lúthien. Aby si mohl Lúthien vzít, musí Beren získat drahé kameny z koruny temného pána Morgotha. To se mu nepodaří, ale ke svatbě nakonec i tak dojde. Krátce po ní Beren nešťastně zemře. Lúthien si ale vyprosí jeho návrat mezi živé výměnou za vlastní smrtelnost.

Takto se příběh odehrává v knize Silmarillion. V nové knize ale bude příběh ve své původní podobě, kterou Tolkien sepsal před sto lety. Tolkienův syn ho navíc doprovodil poznámkami, které čtenářům ukáží, jak se příběh liší od toho v knize Silmarillion.  

Odborník na Tolkienovo dílo John Garth uvádí, že tento příběh měl pro spisovatele „velmi osobní význam“. Sepsal ho totiž poté, co se vrátil z bitvy na Sommě, což byl jeden z nejkrvavějších momentů první světové války. Psaní příběhu o Berenovi a Lúthien bylo dle Gartha pro Tolkiena jakousi ozdravnou léčbou na šrámy na duši, které utržil v zákopech velké války. „V bitvě na Sommě ztratil dva své nejbližší přátele. Asi si dovedete představit, jak musel být vnitřně zlomený,“ uvedl Garth pro BBC.

Inspiraci čerpal Tolkien i ve svém milostném životě. Klíčová scéna v příběhu o Berenovi a Lúthien odráží tanec jeho ženy Edith v úbočí plném bílých květů. Jména osudových milenců se nakonec dostala na náhrobní kameny hrobky, kterou Tolkien sdílí se svou manželkou Edith na hřbitově v Oxfordu.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek