Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Poláci chtějí obdarovat Toma Hankse. Dají mu Malucha

Poláci chtějí obdarovat Toma Hankse. Dají mu Malucha

Patří mezi legendy. Východní Německo mělo svého Trabanta, Poláci zase objevovali svět automobilů za volantem takzvaného Malucha. Na první pohled neatraktivní auto se teď stalo fenoménem i mimo domovinu. Zaujalo například i amerického herce Toma Hankse. A tak se v Polsku rozhodli, že mu jedno věnují.

Než se objevil Maluch, mělo v Polsku auto jen málo obyvatel. Bylo složité vůz získat a navíc stál příliš mnoho peněz. Až rok 1973 to změnil. Firma FSM získala licenci na výrobu vlastní verze Fiatu 126. Zrodil se kult.

„Maluch byl na začátku automobilové revoluce v Polsku,“ tvrdí starosta města Bílsko-Bělá Jacek Krywult. Právě tady firma populární vozidlo vyráběla a odtud ho exportovala do světa. Kluby fanoušků nemá jen v zemích bývalého sovětského bloku, ale třeba i v Austrálii.

Nyní získalo i velice prominentního příznivce. Při návštěvě Maďarska si ho oblíbil americký herec Tom Hanks. Na Twitteru publikoval několik fotek, přičemž v popisku označil Maluch za své nové auto.

Toho se chopila Monika Jaskólska, která v Bílsku-Bělé provozuje obchod s oblečením. Zorganizovala akci, která má za cíl Hankse obdarovat. Koupila Malucha z roku 1974 a dohodla se s místními firmami, které se finančně podílely na opravě a renovaci. Auto chce poslat herci jako dárek. Zároveň ho i pozve na návštěvu města.

„Nechci, aby tu spal někde v hotelu. Měl by mít plnou polskou zkušenost, může tu bydlet s mojí rodinou,“ komentovala.

Krywulta akce pobavila. „Jsem rád, že se panu Hanksovi líbí náš Maluch. Ale je to také znak doby. Poláci nyní chtějí řídit Cadillac, Američané Maluch. To je bláznivý obrat událostí,“ smál se starosta slezského města nedaleko českých hranic.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek