Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Poškození mozku nehrozí jen těžkým alkoholikům, potkat může i ty, kdo pijí s mírou, ukázala studie

Poškození mozku nehrozí jen těžkým alkoholikům, potkat může i ty, kdo pijí s mírou, ukázala studie

Lékaři dlouhodobě varují před nadměrným pitím alkoholických nápojů, podle nejnovější studie však dokonce i přiměřená konzumace alkoholu může souviset s poškozením mozku a poklesem duševních schopností. 

Muži a ženy, kteří po desetiletí vypijí 14 až 21 alkoholických nápojů za týden, jsou dvakrát až třikrát častěji náchylnější k výskytu atrofie v hipokampu. Ukazuje to studie, kterou ve středu publikoval lékařský magazín BMJ. Tato část mozku, známá také jako mořský koník, má velký vliv na krátkodobé uchovávání informací a prostorovou orientaci.

Jeden nápoj autoři studie definují jako deset mililitrů čistého alkoholu, což odpovídá asi sklence vína, půllitru pětiprocentního piva nebo panáku tvrdého alkoholu, jako je whisky nebo vodka. A zatímco negativní dopady těžkého pití alkoholu na mozek potvrdily už dřívější studie, nejnovější výzkum je varovným signálem i pro ty, kteří si dopřejí dva až tři alkoholické nápoje za den.

Výsledky vychází ze sledování celkem 550 mužů a žen po dobu 30 let. Dobrovolníci pravidelně informovali o svých návycích v pití alkoholu a lékaři jim zároveň průběžně dělali testy činnosti mozku. „Spotřeba alkoholu – dokonce i na přiměřené úrovni – je spojena s nepříznivými výsledky mozku,“ uvádí studie, která u „přiměřených“ milovníků alkoholu odhalila odchylky v oblasti měření jazykové plynulosti.

Vědci však přiznávají, že počet sledovaných dobrovolníků byl malý a studie byla navíc pouze pozorovací, není z ní proto možné vyvozovat přesné závěry o příčinách a následcích pití alkoholu. Někteří odborníci však výsledky studie považují za klíčové.

Podle vedoucí výzkumu klinické psychologie na Univerzitě v Oxfordu Jennifer Wildové výsledky naznačují „robustní vazbu“ mezi tím, co velká část lidí považuje za příležitostné pití a výskytem degenerace mozku ve stáří. Podobně i Paul Matthews z Imperial College London věří, že „ukazuje důkazy pro skryté poškození mozku“.

Někteří odborníci jsou však vůči výsledkům studie skeptičtí. Carl Heneghan z Univerzity v Oxfordu upozorňuje na kámen úrazu publikované studie, kdy se během 30 let spotřeba alkoholu u dobrovolníků nijak nezměnila. Realita je přitom u většiny lidí jiná. Zatímco v rané dospělosti je totiž spotřeba alkoholu vyšší, s postupujícím věkem se u většiny lidí snižuje.  

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek