Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Poslední Da Vinciho plátno jde do dražby. Majitel za něj může utržit až dvě miliardy korun

Poslední Da Vinciho plátno jde do dražby. Majitel za něj může utržit až dvě miliardy korun

Podle všeho poslední plátno renesančního génia Leonarda Da Vinciho má být předmětem dražby newyorské aukční síně Christie´s. Dílo Salvator mundi (Spasitel světa), které patří mezi dvě desítky umělcových pláten, může být nyní prodáno za přibližně sto milionů dolarů.

Obraz zpodobňuje žehnajícího Krista oděného v modrém rouchu a datum jeho vzniku je odborníky, kteří se dlouho domnívali, že se jeho originál nedochoval, odhadováno na počátek 16. století.

O století později se plátno ocitlo ve sbírkách anglického krále a znovu se objevilo až na začátku století dvacátého. V roce 1958 bylo dokonce v aukci prodáno za pouhých 45 liber.

„Znovu se obraz objevil na jedné malé aukci ve Spojených státech v roce 2005. Byl překryt vrstavmi barvy, které zakryly jeho kvality. Prodal se jako reprodukce. Noví majitelé pak začali s restaurováním, a jakmile odstranili svrchní vrstvy, odhalili starou původní malbu. V ten moment se začalo uvažovat o tom, že by to skutečně mohl být originál, o kterém se myslelo, že je dávno zničený,“ citoval iRozhlas.cz odborníka na díla starých mistrů Alana Wintermuteho, který je expertem aukční síně Christie's.

Aukce se bude konat 15. listopadu; ještě předtím mohou obraz zhlédnout milovníci umění v Hongkongu, San Francisku a Londýně. Z celkem dvaceti da Vinciho pláten jich zůstalo zachováno přibližně 15 a vesměs jsou majetkem muzeí a dalších institucí.

Mezi nejznámější díla italského renesančního umělce a vynálezce Leonarda da Vinciho patří Mona Lisa nebo malba Poslední večeře.

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek