Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Poslední fotografie polárníků, které už nikdy nikdo nespatřil. Selfie s temnou historií jde do dražby

Poslední fotografie polárníků, které už nikdy nikdo nespatřil. Selfie s temnou historií jde do dražby

Fotografii polárníků v čele s kapitánem Robertem Scottem vydraží slavná aukční síň Sotheby. Z příběhu skupiny, která o prvenství soupeřila se samotným Amundsenem, ale doslova mrazí. Nejenže dosáhla pólu jako druhá, všichni dobrodruzi nakonec zemřeli hladem a vyčerpáním. 

Černobílá fotografie kapitána Scotta a dalších čtyř dobrodruhů vznikla v lednu 1912, tedy pouhé dva měsíce před tím, než celá výprava zahynula cestou z jižního pólu, na který se chtěla dostat ještě před Amundsenem. Polárnici fotoaparát nastavili na automatický časovač a vytvořili tak jednu z prvních „selfie".

Scott závod o dobití jižního pólu nejspíše prohrál už při přípravě, jako tažná zvířata totiž použil sibiřské poníky, kteří se ovšem nezvládli tak krutým podmínkám přizpůsobit. Výprava nakonec zůstala zcela bez tažných zvířat a poslední úsek cesty museli saně táhnout sami polárníci.

Přes všechny útrapy pólu dosáhli, ale až 34 dní po výpravě, kterou vedl norský dobrodruh Amundsen. Kvůli špatnému rozložení zásob se jim ale stala cesta zpět osudnou, navíc je zastihla sněhová bouře, která je zastavila necelých 20 kilometrů před zásobovacím skladem. Vyčerpáním, zimou a hladem pak zemřeli na konci března, jejich těla byla ale nalezena až v listopadu téhož roku.

Do aukce nepůjde jen fotografie, zájemci si budou moci pořídit například stříbrné příbory nebo autentické noviny, které mají podle serveru Independent samy o sobě hodnotu 25 tisíc liber.