Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Poslední společná fotografie Romanovců před vyvražděním vznikla na plese. Carská rodina je na ní v záplavě diamantů

Poslední společná fotografie Romanovců před vyvražděním vznikla na plese. Carská rodina je na ní v záplavě diamantů

Poslední společná fotografie klanu Romanovců vznikla před 114 lety. Tehdy se v petrohradském Zimním paláci konal grandiózní ples. Dva roky poté vypukla první revoluce a v roce 1917 druhá. Romanovci už se na podobné akci nikdy nesešli.

Slavný bál k oslavě 290 let rodu Romanovců na ruské trůnu se konal v roce 1903 v Petrohradě a byl jednou z nejokázalejších událostí, která se za carovy vlády vůbec uskutečnila. Oslavy trvaly dva dny.

První večer hosté hodovali a tančili. V místním divadle také společně s carskou rodinou sledovali ukázky ze známých oper a baletů. Druhý den se konal maškarní ples. Hosté museli dodržet důležitou podmínku a přijít v dobovém ruském kostýmu ze 17. století.

Dámy se předvedly v dlouhých vyšívaných šatech s drahokamy, pánové v kaftanech a beranicích jako aristokratičtí bojarové. Kostýmy panovnické rodiny navrhl Sergej Solomko a bylo na nich množství drahých kamenů. Téměř čtyři stovky hostů tančily až do rána. Dámy se v kole protáčely v rytmu mazurky, valčíku i čtverylky.

Ples byl poslední příležitostí, kdy se celá carská rodina sešla pohromadě. Vznikla zde také poslední společná fotografie. O rok později se dějiny daly do pohybu. Začala rusko-japonská válka, která odstartovala v zemi řadu změn, které následně vedly i k pádu monarchie a vyvraždění rodinného carského klanu.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek