Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Poslední tajemství o atentátu na Kennedyho padnou. Odhalení 3600 tajných spisů může zastavit jen Trump

Poslední tajemství o atentátu na Kennedyho padnou. Odhalení 3600 tajných spisů může zastavit jen Trump

Šance, že po čtyřiapadesáti letech konečně svět zjistí, jak se skutečně věci měly osudného 22. listopadu 1963, když padly v Dallasu osudné výstřely, které stály život Johna Fitzgeralda Kennedyho, je zase o něco větší. Na podzim totiž vyprší lhůta, po které je možné odtajnit dokumenty tajných služeb.

Vše tak závisí na stávajícím prezidentovi Donaldu Trumpovi, on je tím jediným člověkem, který může odtajnění materiálů odložit. Situace je to podle mnohých vskutku paradoxní. V souvislosti se smrtí JFK se totiž už déle než půl století rojí nepřeberné množství konspiračních teorií. Americká hlava státu je pak vyhlášená tím, že sama s oblibou takové zprávy šíří. Šéf USA veřejně spekuloval například o skutečném místě narození svého předchůdce Baracka Obamy nebo osočil jednoho z rivalů v čase kampaně, že byl jeho otec ve spojení s vrahem JFK Leem Harveym Oswaldem.

Případné odtajnění spisů, které mohou pomoci rozkrýt pozadí smrti Johna Fitzgeralda Kennedyho, bude možné díky zákonu, který vstoupil ve Spojených státech v platnost k 26. říjnu 1992. Na letošek připadá jeho pětadvacáté výročí, což je zároveň milník, kdy mají být dokumenty týkající se dallaského atentátu uveřejněny, pokud nerozhodne prezident jinak.

Tajemství ukryté v archivech trápí nejen milovníky konspiračních teorií, ale také historiky a další badatele, kteří se dosud mohli pouze domýšlet, jak se věci měly ve skutečnosti. Případné uveřejnění by se totiž týkalo kompletní sbírky materiálů, které mapují smrt oblíbeného vůdce Američanů.

Martha W. Murphyová, která na uchování dokumentů dohlíží, doufá, že by se mohlo s odkrýváním palčivé záhady začít už v létě, ještě před říjnovým nejzazším termínem. Podle informací, které poskytla nedávno v rozhovoru, v současnosti připravuje tým pracovníků s vysokým stupněm bezpečnostní prověrky vše potřebné, aby mohly být dokumenty odkryty.

Celkem by se uveřejnění týkalo 3.600 materiálů, které nespatřily nikdy světlo světa. Dalších 35.000 spisů a nahrávek, které byly v minulosti odtajněny částečně, by mělo být odkryto docela. Část zpráv se zabývá cestou Lee Harveyho Oswalda do Mexika jen krátce předtím, než měl zastřelit JFK. Nové informace by mohly pomoci vnést po letech více světla do důležitého období probíhající studené války. Převažuje názor, že v současnosti nazrál čas na odhalení.

Rozhodující slovo bude ovšem mít Donald Trump, kterému zákon dovoluje po uplynutí lhůty ponechat tajemství nadále skryto v případě, že „je to nutné, aby nedošlo k ohrožení vojenské bezpečnosti, práce tajných služeb, vymahatelnosti práva nebo mezinárodních vztahů.“

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek