Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Prasklina se zvětšuje. Ledová kra se odtrhne a změní mapu Antarktického poloostrova

Čtvrtý největší pevninský ledovec praská a vědci se obávají, že se brzy rozlomí. Obrovská prasklina na šelfovém ledovci Antarktidy Larsen C se rychle zvětšila o dalších 27 kilometrů. Trhlina se začala rozšiřovat a vzhledem ke zvyšování teploty může praskání pokračovat. Od prosince se zvětšuje každý den o délku odpovídající pěti fotbalovým stadionům.

Trhlina je čím dál větší, už měří zhruba 160 kilometrů. A zbývá jen 32 kilometrů, než dosáhne druhého konce ledovce. Až se rozlomí, vytvoří jednu z největších ledových ker, které byly kdy zaznamenány. Její tloušťka dosáhne až 350 metrů, píše New York Times.

„Ledovec se odpojí v průběhu několika měsíců,“ říká Adrian J. Luckman z Univerzity Swansea ve Walesu. Zlom se začal rozšiřovat od roku 2014. Stejný osud už v minulosti potkal ledovce Larsen A a Larsen B.

Podle vědců změní odtržení ledové masy podobu Antarktického polostrova.

Samotný Larsen C přitom nebezpečný není, měl by se postupně rozdělil na několik částí a roztát. Má ovšem důležitou úlohu: Zabraňuje, aby pevninské ledovce klouzaly do oceánu. Když se dostanou do moří, mohou začít tát a posléze dojde ke zvýšení hladiny.

 „Dvě opory na straně Larsenu C hrají důležitou roli v zachování polohy ledovce, tam kde je,“ říká doktor Eric J. Rignot z Kalifornské univerzity. Podle vědců rozlomení není přímým důsledkem klimatických zmně. Celý proces ale mohlo oteplování urychlit.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek