Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Před 40 lety vydali punkoví Sex Pistols své první studiové album. Bylo zároveň i poslední

Před 40 lety vydali punkoví Sex Pistols své první studiové album. Bylo zároveň i poslední

Anglická punková kapela Sex Pistols patří k nejvlivnějším sestavám všech dob, přestože fungovala jen tři roky, na kontě měla jen pár hitů a jediné studiové album. Jmenovalo se Never Mind the Bollocks a vyšlo 28. října 1977, dva roky poté, co skupina v Londýně odehrála svůj první koncert. A v lednu 1978 vyrazili členové Sex Pistols na kratičké americké turné, které nakonec skončilo rozpadem skupiny. Její sláva ale žije dodnes.

Vznik Sex Pistols byl v podstatě odpovědí na existenci "příliš učesaného" anglosaského rocku a popu poloviny 70. let. Punk převrátil hudební scénu doslova vzhůru nohama. Byl programově "neumělecký", krátké skladby měly primitivní melodie a kritické texty plné černého humoru byly srozumitelné všem naštvaným mladým lidem z ulice. Své příznivce dostávala kapela do varu údernými vypalovačkami jako Anarchy in the U.K. nebo God Save the Queen.

Historie skupiny se začala psát v roce 1975 v Londýně; partu původně tvořili zpěvák John Lydon (alias Johnny Rotten), kytarista Steve Jones, bubeník Paul Cook a baskytarista Glen Matlock. Toho ale brzy nahradil Sid Vicious, sice o dost horší muzikant, ale více ladící s provokativní image kapely. Šedou eminencí "Pistolí" pak byl manažer, performer a návrhář Malcolm McLaren. S ním se ale muzikanti časem rozhádali, obvinili ho z okrádání a začali se soudit.

Hlavním zdrojem komplikací ale byli sami členové kapely. Především Vicious, který se pod vlivem drog vymykal kontrole a nakonec skončil tragicky. V únoru 1979 se předávkoval heroinem, když ho krátce předtím zatkli pro podezření z vraždy přítelkyně. Sex Pistols se v pozdějších letech dali několikrát dohromady, aby podnikli společná turné. V roce 1996 se tak "resuscitovaná" kapela představila i v Praze. "Jistěže jsme našli společný důvod k hraní. Tím jsou vaše peníze," řekl suše Rotten.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek