Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Před 40 lety zemřela Viera Husáková. Prezidentova manželka zahynula při letecké havárii

Před 40 lety zemřela Viera Husáková. Prezidentova manželka zahynula při letecké havárii

Viera Husáková, manželka tehdejšího československého prezidenta Gustáva Husáka, zemřela před 40 lety, 20. října 1977, při leteckém neštěstí. V nepříznivém počasí si letěla z bardejovských lázní do Bratislavy vyléčit zlomenou ruku. Při jedné z nejvíce utajovaných leteckých nehod 70. let zemřeli také tři členové posádky vrtulníku a lékař. Husákové bylo 54 let.

V roli první dámy ji veřejnost znala málo. Kromě oficiálních akcí a společných víkendů s manželem na Hradě příliš nepobývala. Husáková (rozená Čáslavská) zůstávala většinou v rodné Bratislavě, kde pracovala jako redaktorka. Studovala cizí jazyky, překládala, absolvovala právnickou fakultu. Byla členkou KSČ.

Husák byl jejím druhým manželem. Poprvé se vdala za právníka Jozefa Millera, s nímž se později rozvedla. Také Viera byla druhou ženou prezidenta, ten se poprvé oženil s herečkou a režisérkou Magdou Lokvencovou, s níž měl dva syny - Vladimíra a Jána.

Poslední komunistický prezident Československa Gustáv Husák byl rozporuplnou osobností. Byl jednou z vůdčích osobností Slovenského národního povstání, prvním slovenským poválečným„premiérem“, obětí komunistických čistek a posléze hlavním představitelem tvrdé linie téhož totalitního režimu.

Politik, který stál v čele země v posledních desetiletích komunistické diktatury, byl zejména symbolem takzvané normalizace a vůdčí osobností vlastizrádných politiků, kteří přivedli zemi do podřízenosti sovětským okupantům. Prezidentem se stal v roce 1975. Jeho vliv na řízení státu zeslábl v prosinci 1987, kdy ho ve funkci generálního tajemníka ÚV KSČ vystřídal Miloš Jakeš. Husákovy mocenské ambice pak definitivně ukončil listopad 1989, po němž musel opustit funkci prezidenta a posléze i svou stranu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek