Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Přejídáte se, když jste smutní? Podle vědců za to mohou vaši rodiče

Přejídáte se, když jste smutní? Podle vědců za to mohou vaši rodiče

Špatný den v práci, rozchod nebo třeba jen melancholická nálada vyvolává u některých lidí chuť na jídlo. Podle studie uveřejněné odborným vědeckým magazínem Child Development jsou na vině ti, kteří vás vychovali.

Odborníci z Norska a Velké Británie, kteří na studii pracovali, analyzovali po dobu několika let 801 norských dětí. Poprvé jejich zvyky studovali, když byly dětem čtyři roky, následně pak ve věku šest, osm a deset let.

Ze závěrů výzkumu plyne, že se podařilo prokázat, že potomci rodičů, kteří řeší ve věku čtyř let špatnou náladu své ratolesti tím, že jí podstrčí nějakou tu sladkost nebo jiný kus žvance, jsou v pozdějších letech náchylné sáhnout po jídle, kdykoliv se na obzoru objeví mráčky.

Silnější tendence k přejídání při špatném psychickém rozpoložení pak mají také ti, kteří viděli v minulosti podobné chování u svých rodičů, ačkoliv byli vedeni jiným směrem. Není to přitom poprvé, co věda poukázala na souvislost emočního přejídání s rodičovstvím.

Studie z roku 2016 tak například tvrdí, že potomstvo rodičů trpících stavy úzkosti případně jinými potížemi psychického charakteru, je rovněž náchylné k vytvoření špatných stravovacích návyků. Ty se údajně zafixují dokonce ještě před narozením dítěte.

Mluvčí Pediatrické dietetické a Britské dietetické asociace Clare Thorntonová-Woodová pak v deníku Independent varovala před tím, jaký příklad rodiče dávají svým chováním. Podle jejího mínění je na škodu nejen, když se před dětmi přejídají, ale také když v jejich přítomnosti často řeší svou váhu.

Vědci se naštěstí pro všechny rodiče shodují, že pokud v minulosti nevědomky u své ratolesti vytvořili nějaký nevhodný stravovací návyk, není nikdy pozdě na to, jej odstranit. V takovém případě je zapotřebí zaujmout odlišné postoje ve výchově než doposud, přiměřeně k věku dítěte.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek