Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Převratný objev. Lékaři poprvé vyléčili myš nakaženou virem HIV

Převratný objev. Lékaři poprvé vyléčili myš nakaženou virem HIV

Počet nově nakažených virem HIV v Česku stále stoupá. Podle údajů Státního zdravotního ústavu jen za loňský rok přibylo 286 nových případů infekce HIV a 38 onemocnění AIDS, což je nejvíc v české historii. 16 lidí na AIDS v roce 2016 zemřelo. Statistiky posledních let jsou neúprosné, nakaženým virem HIV však nyní svítá naděje. Vědcům z univerzity v Pittsburghu se poprvé podařilo uzdravit myš nakaženou virem HIV. Stále ale jde o běh na dlouhou trať a zatím není jasné, zda bude možné léčbu použít i u lidí. Informoval o tom deník The Independent

Uzdravení infikované myši se podařilo díky imunitnímu systému CRISPR, který umožňuje úpravu genomu. Proces má dvě části – nejprve je využita molekula, která je navedena na konkrétní část DNA. Druhou část tvoří enzym Cas9, který DNA „přestřihne“ a vědci tak mohou její nežádoucí část odstranit a nahradit novou.

Právě touto metodou se podařilo vyléčit i nakažené myši. Poté, co jim byla vstříknuta injekce proteinu pro úpravu genu, se vědcům podařilo škodlivý provir HIV-1 z těla myší odstranit – konkrétně ze sleziny, plic, srdce, střev a mozku. Přestože vědci přiznávají, že má léčba ještě celou řadu praktických problémů, je podle nich „významným krokem“ k provedení klinických zkoušek na lidech.

„Podle našeho názoru je tato studie první, která na předklinických zvířecích modelech demonstruje efektivní odstranění provirální DNA HIV-1 z genomu hostitele,“ píší autoři výzkumu v časopise Molecular Therapy.

Jak vědci z univerzity v Pittsburghu nedávno řekli pro Daily Mail, dalším krokem studie bude vyzkoušet techniku na primátech, kteří jsou podle nich „vhodnějším zvířecím modelem“, než jsou myši. Teprve podle úspěšnosti léčby u opic bude možné uvažovat o vyzkoušení léčby zhoubného imunitního onemocnění na lidech.

Lidem nakaženým virem HIV tak svítá naděje, že by se jednou mohli vyléčit. Podle některých vědců však stále zůstává celá řada nevyřešených problémů a je otázkou, jestli se na vyzkoušení studie u lidí vůbec dostane. I dnes totiž pravidelné braní léků dokáže šíření viru zastavit a k propuknutí nemoci AIDS tak vůbec nedojde. I přesto v těle zůstává „zásobník viru HIV“, který ani při pravidelném braní léků nezmizí.

„Jsem si zcela jistý, že tyto cílené přístupy dokážou vyprázdnit alespoň část z tohoto HIV zásobníku, ale v současné době si myslím, že se většina výzkumníků obává, že to možná k vyléčení nebude stačit,“ tvrdí odborník na molekulární virologii na univerzitě v Nottinghamu Jonathan Ball.