Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Převratný objev. Vědci přišli na to, proč vyhynuli mamuti

Převratný objev. Vědci přišli na to, proč vyhynuli mamuti

V dávných dobách obývali mamuti rozsáhlé pláně severní části zemské polokoule. Postupem času jim ale kvůli klimatickým změnám začal ubývat životní prostor a obrovští tvorové s kly a choboty podobní dnešním slonům vymírali, až jich na konci doby ledové zbyla jen hrstka. Právě tato skutečnost mamutům dle nejnovějšího vědeckého výzkumu zasadila poslední ránu. Jejich geny totiž kvůli omezenému výběru k rozmnožování zmutovaly natolik, že tvorové nebyli schopni dále přežívat.  

Výzkumníci z Kalifornské univerzity v Berkeley nedávno porovnali DNA dvou rozdílných druhů mamutů, jež od sebe dělilo několik desítek tisíc let. Jeden ze vzorků pocházel z mamuta, který před 45 tisíci lety obýval severovýchodní Sibiř, druhý patřil mamutovi z Wrangelova ostrova v Severním ledovém oceánu, který před 4 300 lety patřil mezi poslední zástupce svého druhu.

Právě z jeho DNA vědci vyčetli, že trpěl mnohočetnými škodlivými genetickými mutacemi, které vážně narušovaly jeho normální fungování a zásadním způsobem přispěly k vymření tohoto pravěkého býložravce, který kdysi patřil k nejpočetnějším zvířecím druhům.

„Genomické zhroucení“ přičítají vědci omezené možnosti výběru partnera k rozmnožování. Příroda se většinou postará o to, že nemocné a poškozené druhy vymírají, protože si je nikdo nevybere k páření. Mamutů ale zbyla jen hrstka, a tak se množily mezi sebou i poškozené druhy, což vedlo k hromadění špatných genetických mutací, které ohroženému druhu zasadily smrtící ránu.

Zvířata pravděpodobně ztratila většinu čichových receptorů, takže prakticky nebyla schopná rozlišit pachy. Mamuti také přišli o bílkoviny v moči, které ovlivňují jejich společenské postavení a schopnost přilákat protějšek k páření. Zato ale měli neobvykle hebkou srst.

Podle vědců se nedá vyloučit, že podobné genetické anomálie potkají i ohrožené druhy zvířat, které žijí v dnešní době – například pandu, gorilu horskou či slona indického. Pokud jejich počty poklesnou pod určitou hranici a  stejně jako u mamutů dojde v důsledku malé genetické rozmanitosti k vážným mutacím, je pak dle odborníků otázkou, zda má ještě cenu snažit se takové druhy zachránit.     

 

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek