Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Přežila týrání, sexuální násilí a deset let ve sklepě únosce. Teď z ní bude televizní reportérka

Přežila týrání, sexuální násilí a deset let ve sklepě únosce. Teď z ní bude televizní reportérka

Deset let byla Amanda Berryová spolu s dalšími dvěma dívkami vězněna ve sklepě únosce, který je surově bil, trýznil hladem a sexuálně zneužíval. Z domu agresivního tyrana Ariela Castra se ženám podařilo vysvobodit na jaře v roce 2013. Teď Berryová posílí tým televizních reportérů Fox 8 News. Na starosti bude mít právě případy hledaných dětí.

Před skoro čtyřmi lety otřásl americkým Clevelandem děsivý případ. Z domu Ariela Castra a jeho dvou bratrů se za pomoci souseda podařilo utéct třem ženám. Jedna navíc porodila Castrovi dítě. Příbuzní Michelle Knightové, Giny DeJesusové a Amandy Berryové už po letech ztráceli naději.

Surovec Castro dívky často svázal do kozelce provazy a řetězy a nechával je i několik dní bez jídla. Zacházel s nimi jako se zvířaty. Nejstarší Michelle musela prý po osvobození na operaci obličeje, který měla od tyrana zohyzděný neustálým bitím a údery o zeď. Žena ztratila i částečně sluch. Hygienické zázemí cel, ve kterých dívky věznil, bylo podle policejních spisů údajně strašlivé.

Ve špinavé kopce porodila Amanda Berryová dceru, otěhotněly podle úředních záznamů nejspíš i ostatní dívky. Těhotenství vždy ale zmařil sám únosce. Ženy surově bil, kopal do břicha a nechával vyhladovět do úplné podvýživy, dokud samy nepotratily. Pouze Amandu nechal nakonec porodit dceru Jocelyn, kterou dokonce brával ven a někdy ji vzal i za svou matkou. Na svět ji měla pomoci nejstarší Michelle, a to pod výhrůžkou smrti, pokud se dítě nenarodí živé. 

Tělo ve vodě

Nejdéle byla v jeho cele právě tehdy jednadvacetiletá Michelle. Dívku ale úřady dlouho nehledaly. Byla zletilá a navíc krátce před únosem ji soud odmítl svěřit do péče syna. Okolí se tedy domnívalo, že zmizela sama. Rok po ní nabídl svezení autem Amandě, která jela večer z brigády domů. Byl to den před jejími sedmnáctými narozeninami. Následující rok přibyla do jeho domácího vězení třetí dívka. Gině bylo pouhých čtrnáct let. I ji nabídl svezení. Gina mu důvěřovala, protože se kamarádila s jeho dcerou.

Rozený Portorikánec Ariel Castro byl podivín s násilnickými sklony. Surově bil i svoji bývalou manželku a po rozvodu několikrát unesl vlastní dceru. Pracoval jako řidič školního autobusu. Ale ani profesně se neosvědčil. V pracovní době často nechal děti zavřené v autobuse a odešel třeba na oběd nebo na nákup. Nakonec skončil jako nezaměstnaný. Tyranský únosce dostal od soudu doživotí, půl roku po zatčení se ale sám oběsil ve vězeňské cele.

Televizní reportérka a novinář

Trauma, které si všechny tři odnesly, se jim i s pomocí společnosti podařilo částečně překonat. Sotva čtyři roky poté, co desetileté peklo v suterénu Castrova domu skončilo, se Amanda Berryová vydává na ambiciózní cestu televizní reportérky. Pro místní zpravodajský kanál bude přinášet zprávy a reportáže o ztracených a hledaných dětech.

Na cestu novináře se vydal i Castrův syn Ariel Anthony. Paradox je pak to, že sám jako mladý novinář o případu ztracených dívek psal, aniž by věděl, že je týrá a schovává jaho vlastní otec.

Pro Američany nepatří trojice týraných žen k neznámým tvářím. Spolu s nejmladší vězenkyní Ginou DeJesusovou už napsala Amanda Berryová knihu Naděje. A především příběh nejstarší Michelle Knightové vypráví americké televizní drama z roku 2015.

Rakouské případy

Podobné případy se staly i v sousedním Rakousku. Uprchnout trýzniteli se po letech podařilo Natasche Kampuschové. Ve vězení v domě svého únosce strávila osm let. I její věznitel si vzal po provalení život. Drastičtější příběh vyplynul na povrch dva roky poté. Josef Fritzl, kterému se přezdívá Zrůda z Amstettenu, držel ve sklepě 24 let vlastní dceru. Když jeho skrýš policie našla, bylo Elisabeth 42 let a vlastnímu otci v temné kopce porodila sedm dětí, z nichž jedno zemřelo. Dceru měl Fritzl pohlavně zneužívat už od dětství. Dostal doživotí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek