Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Přežili holocaust, polovina z nich teď živoří v chudobě. Židům se majetek nevrátil hlavně v Polsku

Přežili holocaust, polovina z nich teď živoří v chudobě. Židům se majetek nevrátil hlavně v Polsku

Vyrovnat se s minulostí není vždy lehké. Ke křivdám holocaustu by se ale měli všichni postavit čelem. Zvláště státy, ve kterých je stále velká část bývalého židovského majetku v cizích rukou. Navrácení nemovitostí nebo sbírek zní logicky a některé západoevropské země k restitucím přistoupily ihned po válce. Ve východní části kontinentu ale nedlouho po pádu nacismu nastoupila k moci komunistická diktatura a nastalo další zabavování vlastnictví nepohodlných lidí. Téměř třicet let po pádu komunismu je ale situace v některých státech stále stejná. A to přitom až polovina přeživších holocaustu trpí chudobou.

Ke snazšímu navrácení židovského majetku měla pomoci takzvaná Terezínská deklarace. Ta se týká států, ze kterých oběti holocaustu pocházely. V dokumentu stojí, že státy „důrazně vyzývají k tomu, aby byly napraveny důsledky protiprávního zabavení majetku, které bylo součástí perzekuce těchto nevinných lidí, z nichž převážná většina zemřela bez dědice“.

Přestože potomci, kteří by mohli nemovitosti zdědit, možná už také nežijí, majetek by státy mohly použít na zlepšení situace přeživších. „(Státy) berou v úvahu zvláštní sociální a zdravotní potřeby všech lidí, kteří přežili holocaust, a podporují veřejné i soukromé iniciativy v příslušných zemích, které těmto lidem umožní žít důstojně a zajistí jim nezbytnou základní péči, kterou jejich stav vyžaduje," stojí dále v textu deklarace. A situace mnohých by skutečně zlepšit potřebovala.

Terezínská deklarace nepomohla

Deklaraci přijali zástupci 46 zemí v Terezíně v roce 2009. Ačkoli západní země k restitucím nakročily ihned po válce, podepsaný dokument měl spíše ulehčit situaci zemím, ve kterých komunistický režim znemožnil okamžité narovnání válečných křivd.

Evropský institut odkazu šoa se ale dnes chystá v  podle informací The Guardian obvinit Polsko, že se odmítá řídit zásady terezínského dokumentu. V Polsku přitom žila největší židovská komunita v Evropě. 90 % lidí z ní se ale nedožilo konce války.

Nejhorší situace je v Polsku

„Mezi východoevropskými zeměmi vyčnívá Bosna a Hercegovina a Polsko. Tyto státy absolutně selhaly v zajištění navracení majetku zabaveného v éře holocaustu i komunismu,“ stojí ve zprávě institutu. V Polsku chybí údajně hlavně potřebná legislativa, která by navracení vlastnictví umožnila.

Tomu se ale brání polský ministr zahraničí Witold Waszczykowski. „Navrácení majetku je proces, u kterého je etnicita nebo náboženství žadatele irelevantní,“ tvrdí ministr. Pro přeživší holocaustu prý platí stejné zákony jako pro všechny polské občany.

250 tisíc přeživších holocaustu živoří v chudobě

„Obyčejné zákony platí pro obyčejné situace. Ale holocaust byl mimořádnou událostí a dává smysl oběti ochránit speciálním zákonem,“ tvrdí zástupci Evropského institutu odkazu šoa. Faktem je, že v současnosti žije asi 500 tisíc lidí, kteří přežili holocaust. Podle dostupných dat přitom až polovina z nich žije v chudobě. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek