Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Při rekonstrukci univerzity narazili na staré rakve. Nakonec našli tisíce mrtvých pacientů sanatoria

Při rekonstrukci univerzity narazili na staré rakve. Nakonec našli tisíce mrtvých pacientů sanatoria

Bydlet na bývalém indiánském pohřebišti se zdá být jako ta nejohranější zápletka laciného hororu. Studenti univerzity v americkém Mississippi ale skládají zkoušky na půdě hřbitova, kde odpočívá až sedm tisíc pacientů psychiatrického sanatoria. Tisíce rakví se začaly v zemi objevovat při rekonstrukci. Vedení univerzity by chtělo nyní ostatky vyzvednout, není to ale v jejich finančních možnostech. Těla, která pocházejí ještě z 19. století, budou pravděpodobně také zkoumat studenti.

Podle expertů se pod zemí univerzitního kampusu nachází až sedm tisíc mrtvých v rakvích. Jsou to bývalí pacienti psychiatrického sanatoria, které zde vzniklo už v roce 1855. Právě v místě jejich odpočinku chce vedení univerzity budovu rozšířit.

Ideálním plánem by bylo vyzvednutí ostatků a jejich důstojné uložení v zamýšleném památníků. Množství uložených těl to ale znemožňuje. Podle propočtů by údajně exhumace každého zemřelého přišla na tři tisíce dolarů a celé procedura by tak dosáhla závratné částky kolem 21 milionů. Takové prostředky škola vyčlenit nemůže.

Nicméně vedení univerzity dostalo lepší nápad. Na přenesení ostatků by se podíleli i studenti. Exhumace všech těl by se pravděpodobně protáhla na osm let, stála by ale jen 400 tisíc dolarů ročně. Kromě toho by v památníku u nového hrobu bývalých pacientů vznikla laboratoř, kde by vědci mohli kosterní pozůstatky zkoumat, stejně jako nacházené zbytky oděvů a úlomky rakví.

„Z Mississippi by to učinilo unikát. Stalo by se národním centrem výzkumu historické medicíny sahající až do předmoderní doby,“ vysvětluje pro web The Clarion-Ledger místní profesorka antropologie Molly Zuckermanová. Právě skupina antropologů, archeologů a historiků navrhla vytvoření památníku a laboratoře. „Tyto bývalé pacienty jsme zdědili. Chceme jim poskytnout péči a respekt,“ dodává další profesor.

Část místních obyvatel navíc volá po možnosti výzkumu DNA. Někteří totiž mají podezření, že někteří jejich ztracení předci pravděpodobně skončili zde. Přestože vznik sanatoria v roce 1855 byl převratným krokem, tehdy rodiny zařízení často využívaly, aby sem odložily své nepohodlné příbuzné a mohly se od nich úplně odříznout. O jejich konci se tak často už nikdo blízký nedozvěděl.

A úmrtnost tu byla údajně vysoká. V počátcích mezi lety 1855 a 1877 tu prý zemřel jeden pacient z pěti. Celkem se tu do roku 1935 vystřídalo 35 tisíc pacientů. A předpokládá se, že z celkového počtu devíti tisíc zemřelých ve zdejší půdě odpočívá šest až sedm tisíc z nich. Výzkum už začal. Univerzita vyzvedla už 66 těl. Tři studenti už analýzu ostatků navíc použili k ukončení svého magisterského programu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek