Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Princ Charles Britům k srdci nepřirostl. Většina ho za krále nechce, trnem v oku je i jeho choť Camilla

Princ Charles Britům k srdci nepřirostl. Většina ho za krále nechce, trnem v oku je i jeho choť Camilla

Princ Charles, bývalý manžel princezny Diany a první v nástupnictví na britský trůn, se oblíbenosti u Britů rozhodně netěší. Podle nových průzkumů by si většina obyvatel ostrovní země přála, aby se přeskočila jedna nástupnická linie, a trůnu se při případné abdikaci Alžběty II. ujal přímo její vnuk, princ William. 

Podle ankety deníku Sun by si 51 procent Britů přálo, aby jejich příštím panovníkem byl princ William. Bývalého manžela princezny Diany, prince Charlese, by si na trůně přálo vidět jen 22 procent obyvatel ostrovního království a 11procentní podporu má Williamův mladší bratr, princ Harry.

Podle anket britských deníků však bude ještě hůř. Pokud se princ Charles britským králem opravdu stane, většina veřejnosti rozhodně nebude mít radost z toho, pokud jeho manželce jedné z příčin krachu manželství s princeznou Dianou, Camille vévodkyni z Cornwallu, připadne titul britské královny. Přálo by jí ho jen jen 27 procent obyvatel, třetina lidí by se spíše přikláněla k tomu, aby používala titul princezna. 

Důvodem rekordně malé podpory prince Charlese a jeho choti je blížící se 20leté výročí nešťastné smrti princezny Diany, ale i nedávné zveřejnění dalších Dianin nahrávek v televizní stanici Channel 4. Na nahrávkách Diana osočuje svého manžela, že ji podvádí právě s Camillou, načež jí princ Charles odpověděl: „Přece nebudu jediný princ z Walesu, který nikdy neměl milenku.“

Princ Charles je v pořadí nástupnictví na britský trůn první, princ William druhý. Na třetím a čtvrtém místě jsou pak děti prince Williama, princ George a princezna Charlotte, pátý je jeho bratr princ Harry. Pravidla nástupnictví se výrazně změnila v roce 2011.

Trůn Williamovi připadne ve chvíli, kdy Alžběta II. abdikuje, odejde do důchodu, nebo zemře. Zatím se zdá, že nejpravděpodobnější je první scénář.

Alžběta II., v současnosti nejdéle sloužící panovnice na světě, údajně na abdikaci pomýšlí za čtyři roky, kdy jí bude 95 let. Uvedl to list Daily Mirror s odvoláním na zdroje blízké dvoru. Na královnin pokyn podle nich již začala příprava dokumentů týkajících se předání trůnu svému následníkovi. „Její Veličenstvo královna si je vědoma svého věku a chce si být jistá, že až nastane čas, předání trůnu proběhne hladce," uvedl informovaný zdroj.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek