Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Příručka radí americkým vojákům, jak vést moderní válku s Rusy. "Využijí všechny možnosti nátlaku," tvrdí

Příručka radí americkým vojákům, jak vést moderní válku s Rusy. "Využijí všechny možnosti nátlaku," tvrdí

Americká armáda vydala příručku radící na 68 stranách, jak porazit ruské vojáky v hybridní válce, za jakou je považován například konflikt na východě Ukrajiny či anexe Krymu. O příručce, vydané v závěru loňského roku a dostupné na internetu, informoval ruský list Kommersant, s odvoláním na web amerického listu The National Interest.

Nová ruská strategie podle autorů příručky sází spíše na svržení režimů za podpory místních separatistických uskupení, než tradičním pojetím vojenského vítězství. "Novým cílem je dosáhnout úplné změny státního zřízení a moderní ruský přístup využívá jakékoliv možnosti nátlaku pro dosažení těchto změn," praví se v textu.

Za slabinu ruských jednotek příručka označuje chabou motivaci vojáků, kteří byli do armády povoláni k povinné službě, i když podíl profesionálů v ruských uniformách stoupá. K slabinám patří i velení na taktické úrovni, logistika či nepřesnost letecké a dělostřelecké podpory.

Na druhé straně autoři radí americkým vojákům nacvičovat situaci, kdy jejich radiové spojení či satelitní navigace vyřadí silné rušení. Prostředků elektronického boje sice není v ruské armádě dost, ale ty stávající jsou podle příručky soustředěny Kaliningradské oblasti na západě Ruska, na Ukrajině a v Sýrii.

Kyjev a Západ obviňují Rusko z vojenské podpory separatistů v Donbasu na východě Ukrajiny, Moskva to stále popírá. Konflikt si od dubna 2014 vyžádal podle odhadů více než 10.000 mrtvých.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek