Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Problém, který nikdo nedomyslel. Znečištění rapidně snižuje výkon solárních panelů

Problém, který nikdo nedomyslel. Znečištění rapidně snižuje výkon solárních panelů

Solární energie má pomoci ulevit městům od znečištěného vzduchu, sama ale na špatné ovzduší doplácí. Vědci z Dukeovy univerzity odhalili, že škodliviny, které se usazují na povrchu solárních panelů, mohou snížit jejich efektivitu o více než čtvrtinu. Provozovatelé kvůli tomu přichází o miliardy dolarů.

Výzkumníci publikovali studii v časopise Environmental Science & Technology Letters. Varují, že znečištěné ovzduší může mít za následek miliardové ztráty. Nejhůře jsou na tom země, které do solární energie aktuálně investují největší částky, tedy Čína, Indie, nebo státy Arabského poloostrova.

V Indii zkoumal vliv znečištění také spoluautor studie profesor Michael Bergin. „Šokovalo mě, jak špinavé byly panely, které mi ukázali tamní kolegové,“ cituje ho web televize CBS. Spolu s indickými kolegy teorii o sníženém výkonu takového zařízení potvrdil.

Bergin zjistil, že panely pokrýval z 92 procent prach, zbývajících osm procent tvořily iontové a uhlíkové látky. Ačkoli jsou v menšině, právě ony způsobují největší škody, jelikož brání v přístupu slunečnímu světlu.

„Věděli jsme, že znečištěné ovzduší škodí lidem a přispívá ke klimatickým změnám, ale nyní víme také, jak škodlivé je pro solární energii. Je to jen další důvod pro světové lídry, aby přistoupili k omezení emisí,“ prohlásil Bergin.

Vědci odhadují, že v dalších znečištěných oblastech (Arabský poloostrov, Čína) se ztráty energie pohybují mezi 17 a 35 procenty. Čína takto podle nich každý rok ztrácí desítky miliard dolarů.

Klíčem ke zlepšení je také pravidelná údržba jednotlivých zařízení. Ta může zlepšit výnosy ze solárních systémů. Když se ale panely čistí špatně, vede to naopak ke ztrátám a existuje riziko, že člověk poškodí jejich důležité a drahé součásti.