Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Průlom v léčbě HIV: Devítiletý chlapec se díky lékařům viru zbavil, dává naději dalším nemocným

Průlom v léčbě HIV: Devítiletý chlapec se díky lékařům viru zbavil, dává naději dalším nemocným

Vědci jsou na stopě léku, který by dokázal vyléčit nakažené virem HIV. Současné léky umí jen zamezit propuknutí nemoci AIDS. Případ devítiletého chlapce z Jihoafrické republiky však možná změní dosavadní povědomí o možnostech současné medicíny.

Chlapec se narodil s virem HIV v těle. Lékaři okamžitě přistoupili k agresivní léčbě. Léky začal užívat ve dvou měsících, vysadil je až za dalších 40 týdnů.

Nyní se tento postup ukazuje jako vhodný. Imunitní systém chlapce je totiž už více než osm let zdravý. Vědci v něm sice stále objevily stopy viru, ten už se však nedokáže reprodukovat.

Podobné případy jsou však velice vzácné. Jihoafrický chlapec je teprve třetím dítětem, které se podařilo z nákazy virem vyléčit. Další dva pocházejí z USA a Francie. U dospělých existuje nejméně dvanáct lidí, u nichž tzv. remise trvala i několik let po ukončení léčby.

„Pokud lépe porozumíme mechanismu, snad nás to dovede k novým léčebným strategiím a jednoho dne i k nalezení léku. Ale nutný je další výzkum,“ prohlásil doktor Michael Brady.

Lékaři nyní nakaženým ordinují antiretrovirotikum ART. To musejí užívat do konce života a může způsobit nežádoucí účinky. Navíc není schopný člověka úplně vyléčit.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek