Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Průzkum ukázal, jak se dětem z dětských domovů zavírá cesta k lepšímu vzdělání. Nadace Terezy Maxové a Škoda to chtějí změnit

Průzkum ukázal, jak se dětem z dětských domovů zavírá cesta k lepšímu vzdělání. Nadace Terezy Maxové a Škoda to chtějí změnit

Nadace Terezy Maxové dětem a Škoda Auto pomáhají dětem k lepšímu vzdělání už od roku 2013, a to speciálním projektem ROZJEDU TO! Nyní se rozhodly své snažení podpořit výzkumem v rámci dětských domovů, což by mělo pomoci lépe zacílit jejich pomoc. 

„Jsem ráda, že jsme měli možnost díky výzkumu i projektu ROZJEDU TO! zmapovat aktuální situaci v dětských domovech v oblasti vzdělávání. Potvrdili jsme si, jak je nesmírně důležité investovat do vzdělávacích aktivit dětí z dětských domovů, zejména pak do doučování a individuální dlouhodobé péče“, uvedla patronka nadace Tereza Maxová.

Specializovaný výzkum projektu ROZJEDU TO! zjišťoval aktuální situaci dětí umístěných v ústavní výchově co se týče jejich vzdělávání, zázemí a bariér. Do výzkumu se zapojilo 63 ze 136 dětských domovů po celé České republice. Podle vedení dětských domovů nejčastěji brání dětem ve vzdělávání především nedostatečná péče a absence podpory v původní rodinách, nízké sebevědomí nebo vrozená omezení.

Z celkového počtu dětí v oslovených domovech téměř třetina navštěvuje speciální základní školy (28%), což je poměrně vysoké číslo. Zbylé dvě třetiny pak navštěvují klasickou základní školu. Z dětí, které jsou starší, většina studuje učiliště (72%), třetina navštěvuje některou ze středních škol a jen 3% studují na gymnáziu. Těch, kteří studují buď vyšší odbornou školu, nebo vysokou školu jsou celkem 2%.

Cílem celého projektu ROZJEDU TO! je co nejúčinněji motivovat děti v dětských domovech ve věku 11 až 15 let ke vzdělání a rozvoji jejich profesního, ale i osobního růstu. Dětem nenabízí jen finanční nebo hmotnou pomoc, ale také doučování, individuální plány, pomoc psychologa nebo mentora. To vše s cílem pomoci jim při volbě povolání a při jeho dosažení.

Partnerství Škoda Auto a Nadace Terezy Maxové se v roce 2015 rozšířilo i o charitativní happening Teribear hýbe Prahou, který probíhá nonstop deset dní a letos odstartuje na Vítkově 7. září.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek