Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Řeka na Novém Zélandu bude mít stejná práva jako člověk. Je uznaná jako „právnická osoba“

Řeka na Novém Zélandu bude mít stejná práva jako člověk. Je uznaná jako „právnická osoba“

Úřady na Novém Zélandu schválily zákon, na základě kterého byla jeho třetí nejdelší řeka Whanganui prohlášena za právnickou osobu. Řeka uctívaná původními novozélandskými obyvateli byla de fakto za „živou bytost" uznaná jako vůbec první na světě. Uzavírá se tak spor mezi Maory a novozélandskou vládou trvající přes 140 let.

„Bude mít svůj vlastní právní identitu se všemi příslušnými právy, povinnostmi a závazky jako právnická osoba,“ říká podle televize Al Jazeera generální prokurátor Chris Finlayson a dodává, že podobný krok je na světě ojedinělý.

V praxi to například znamená, že v případném soudním řízení bude řeka zastupována dvěma právníky, kteří budou chránit její zájmy. Jeden reprezentant bude z vlády, druhý z novozélandského kmene Maorů.

Právě Maorové se snaží uplatnit svá práva nad řekou od 70. let 19. století. Přijatý zákon tak ukončuje nejdéle trvající soudní spor na Novém Zélandu. Podle slov Finlaysona totiž zákon uznává hluboké duchovní spojení mezi kmenem a řekou, které Maorové neřeknou jinak než Te Awa Tupua.

Kmen zároveň obdržel od novozélandské vlády 80 milionů novozélandských dolarů (1,4 miliardy korun) jako náhradu za maraton soudních bitev a dalších 30 milionů dolarů určených na zlepšení stavu řeky. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek