Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Revolucionář, který učaroval mladým. Před 50 lety zemřel Che Guevara, připomeňte si jeho život ve fotografiích

Revolucionář, který učaroval mladým. Před 50 lety zemřel Che Guevara, připomeňte si jeho život ve fotografiích

Levice několika latinskoamerických zemí si v neděli připomněla 50. výročí násilné smrti Ernesta Che Guevary. Na kontroverzního argentinsko-kubánského revolucionáře vzpomínali představitelé socialistických režimů Bolívie, Kuby, Venezuely a Nikaragui.

Bolivijský prezident Evo Morales se vypravil do vesnici La Higuera, kde Guevaru a jeho bojůvku v roce 1967 zlikvidovaly vládní síly. „Jsme zde, abychom upomínali na naše zásady a osvobození národů,“ řekl u Guevarovy bysty, ke které položil květiny. Morales je prvním prezidentem Bolívie, který pochází z domorodého indiánského etnika.

Vzpomínkové akce se odehrály i na Kubě, kde Guevara po svržení proamerické diktatury v roce 1959 zaváděl komunismus. „Ale ˏCheʼ není mrtvý, jak chtěli jeho vrazi, nýbrž žije dál skrze své dílo a národ, jenž ho obdivuje a následuje jeho příkladu,“ prohlásil před Guevarovým mauzoleem v Santa Claře kubánský viceprezident Miguel Diaz-Canel. O něm se mluví jako o možné nové hlavě státu.

Guevarovu památku uctil na twitteru i místopředseda venezuelské vládní socialistické strany Diosdado Cabello. Pochvalně se na jeho adresu vyjádřil i předseda prorežimní mládežnické organizace Nicaragui, napsala agentura DPA.

Argentinský lékař Ernesto Che Guevara patří dodnes k nejznámějším postavám marxismu nejen v Latinské Americe. Po úspěchu revoluce na Kubě se od roku 1965 pokoušel o její zopakování v Kongu a Bolívii. Jeho zabití v této zemi ve 39 letech přispělo ke zrození mýtu.

Kubánští antikomunisté zejména z exilu jej ale vždy považovali za vraha a teroristu. Guevara, jenž na Kubě nechal popravovat politické oponenty, hrál také jednu z hlavních rolí při rozmístění sovětských raket na Kubě v roce 1962, což hrozilo přerůst v jaderný konflikt.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek