Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rodiče chtěli dát dceři jméno Alláh. Dítě kvůli tomu může přijít o občanství

Rodiče chtěli dát dceři jméno Alláh. Dítě kvůli tomu může přijít o občanství

Rodiče z amerického státu Georgia se rozhodli dát dceři netradiční příjmení Allah. Pojmenovat dceru po islámském Bohu se ale americkým úřadům nelíbilo a rozhody se proto 22měsíčnímu dítě rodný list nevydat. Rodiče se tak obávají, že kvůli tomu dcera přijde o státní občanství, a ženou spor k soudu.

Pro příjmení Allah se rodiče Elizabeth Handy a Bilal Walk podle svých slov rozhodli proto, že je „vznešené“. Z rozhodnutí úřadů, které bizarní příjemní nepovolily, jsou oba velmi rozhořčení.

„Je to prostě nefér a porušení našich práv,“ stěžuje si otec dívky, jejíž celé jméno mělo být podle představ rodičů ZalyKha Graceful Lorraina Allah. V současnosti je ale jejich dcera kvůli rozhodnutí úřadů v podstatě beze jména.

Podle neziskové organizace Americký svaz pro občanské svobody (ACLU) totiž rodiče dívky bez rodného listu nemohou zažádat o číslo sociálního zabezpečení. Identita i práva dívky jako občanky Spojených států jsou proto v ohrožení. Nezisková organizace hájící občanská práva tak jménem rodiny podala na rozhodnutí úřadů žalobu.

Nevyhovět přání rodičů úřady podle ACLU překročily pravomoci. „Rodiče mají právo rozhodnout o jménu dítěte. Není to stát. Je to jednoduchý případ,“ tvrdí rodinný právník Michael Baumrind.

Úřady se ale brání tím, že rodiče musí dát dceři příjmení po matce, otci nebo jejich příjmení zkombinovat. Jak úředníci napsali v dopise určeném rodičům, příjmení ZalyKha je možné změnit pomocí petice zaslané k soudu nejvyššího stupně. To je ale možné jen v případě, že je jméno po narození uznáno.

Nesezdaný pár však argumentuje tím, že jejich prvorozený syn se také jmenuje Masterful Mosirah Aly Allah a úřady s tím neměly problém.