Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ruská pomsta za americký úder v Sýrii? Skupině hackerů šéfuje Kreml, ukazují indicie

Ruská pomsta za americký úder v Sýrii? Skupině hackerů šéfuje Kreml, ukazují indicie

Zvýšené úniky informací, které veřejnosti v poslední době poskytuje hackerská skupina Shadow Brokers, mohou být odvetou ruského prezidenta Vladimira Putina za bombardování syrské základny americkými raketami tomahawk.

K této domněnce vede bezpečnostní analytiky fakt, že hackerská skupina, která ohlásila „odchod do důchodu“ na počátku ledna, jen krátkou chvíli před inaugurací prezidenta Donalda Trumpa, se po raketových útocích probrala zpátky k životu. Shadow Brokers se zaměřují na zveřejňování dokumentů americké Národní bezpečnostní agentury (NSA).

Právě poté, co se administrativa Donalda Trumpa rozhodla k odvetnému útoku na syrskou základnu kvůli použití chemických zbraní, se skupina vrátila k života a uvolnila další dávku materiálů o NSA. Rusko, spojenec syrského režimu, americký útok ostře odsoudilo.

Nasposledy Shadow Brokers zveřejnili informace, že hackeři americké NSA pronikli do mezibankovní sítě SWIFT sloužící k mezibankovním převodům a sledovali blízkovýchodní bankovní domy. Národní bezpečnostní agentura zprávu nekomentovala.

„Myslím, že se mezi USA a Ruskem děje něco, z čeho jsme schopni vidět jenom část,“ komentuje současnou napjatou situaci Bruce Scheier z technologické společnosti IBM Resilient.

Hackeři Shadow Brokers o sobě tvrdí, že jsou skupinou amerických voličů, kteří ztratili iluze. Jedním dechem však mnohovýznamně dodávají: „Jsme ti, kteří vás do úřadu amerického prezidenta dostali.“ A právě to je voda na mlýn spekulantům, kteří vinili ruské hackery a internetové trolly z vměšování se do amerických prezidentských voleb.

„Jde téměř určitě o ruskou vládní agenturu,“ říká Jake Williams, zakladatel technologické společnosti Rendition Infosec. „Ať již jde o ruskou agenturu či jen o skupinu kontrolovanou ruskou vládou, všechny indicie ukazují tím směrem,“ dodává Williams.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek