Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ruské loďstvo krouží kolem podmořských internetových kabelů. Jejich přerušení by byla katastrofa

Ruské loďstvo krouží kolem podmořských internetových kabelů. Jejich přerušení by byla katastrofa

Ruské loďstvo se v posledních měsících až příliš přibližovalo k podmořským komunikačním a internetovým kabelům, jejichž přerušení by znamenalo pro země NATO podstatnou hrozbu. Prohlásil to maršál britského letectva a budoucí předseda Vojenského výboru NATO Stuart Peach. 

Podmořské kabely jsou pro komunikaci mezi Evropou a Amerikou naprosto zásadní, připomíná britský deník Guardian. „Jde o riziko pro způsob života, jak jej známe,“ řekl Peach. „Přerušení kabelů by znamenalo katastrofální důsledky jak pro mezinárodní obchod, tak pro internet,“ dodal.

Skrze tyto kabely prochází 97 procent globální komunikace a jen díky nim jsou denně uzavřeny obchodní transakce za 10 bilionů dolarů.

Země NATO podle Peache musejí hrozbám, které představuje ruské pojetí nekonvenčních konfliktů, čelit – v tomto případě mimo jiné i modernizací vlastního loďstva. „V reakci na hrozby modernizace ruského námořnictva musí Velká Británie i další členské státy NATO rovněž modernizovat své flotily,“ uvedl britský maršál.

Velká Británie, USA i další země NATO pravidelně upozorňují, že Rusko po anexi Krymu představuje pro některé evropské státy zvýšenou bezpečnostní hrozbu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek