Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rusko představilo supermoderní uniformu. Vojáci v ní vypadají jako bojovníci ze Star Wars

Rusko představilo supermoderní uniformu. Vojáci v ní vypadají jako bojovníci ze Star Wars

Rusko dává nemalé částky na modernizaci svojí armády. Pracuje se nejenom na zvýšení bojové síly, ale také na ochraně vojáků. Vývojáři, kteří pracují při Národní univerzitě vědy a technologie (MISIS) v Moskvě ve čtvrtek představili prototyp supermoderní komplet, který by mohli v budoucnu ruští vojáci oblékat při bojových operacích.  

Vysoce moderní komplet na první pohled připomíná uniformy ze ságy Star Wars. Vnější vrstva je navržená tak, aby vojáka ochránila před kulkami a zároveň mu pomáhala k větší výdrži a síle. Součástí výzbroje je i helma s tónovaným hledím či světlem na boku, které vojákovi umožní číst mapy nebo kontrolovat zbraň v šeru. Komplet také obsahuje vyskakovací displej, prostřednictvím něhož lze například prozkoumat bitevní pole.   

Chtěli bychom začít vyrábět během několika příštích let, uvedl pro Daily Mail Oleg Čikarev, který se podílel na vývoji bojového obleku.

Podle analytika ze Stratforu Sima Tacka vyvíjí vlastní bojový komplet také Američané či Francouzi. Dle jeho názoru ale není vůbec jisté, zda se nějaký z už představených prototypů dostane na bojiště. Vzhledem k úsilí, které jednotlivé země vynakládají do vývoje technologicky vyspělé uniformy, se však dle něho dá očekávat, že jednou je vojáci přece jenom obléknou.