Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rusové nostalgicky vzpomínají na Sovětský svaz. Nejčastěji ti, kteří ho moc nezažili

Rusové nostalgicky vzpomínají na Sovětský svaz. Nejčastěji ti, kteří ho moc nezažili

Téměř všechny země bývalého socialistického bloku zažily v posledních letech boom nostalgického vzpomínání na časy minulé. Česká televize slavila před pár lety velký úspěch s pořadem Retro, v Berlíně je Muzeum NDR permanentně narvané k prasknutí. Zatímco generace současných padesátníků se dnes melancholicky vrací především k protirežimní revoltě 80. let a roku 1989, které si připomíná u Hřebejkových filmů, vztah starších generací k socialismu je daleko komplikovanější. Jinak tomu není ani v současném Rusku.

Dobu tzv. rozvinutého socialismu však v Rusku paradoxně neopěvují starší ročníky, jež si ještě pamatují poválečnou bídu, ale lidé, kteří v socialismu prožili maximálně deset let života, nebo se dokonce narodili až po rozpadu Sovětského svazu.

Na ruském internetu se v posledních letech množí webové stránky a účty sociální sítě VKontaktě, kde lidé projevují ke starým časům nekritický obdiv: „V Sovětském svazu bylo všechno! Žili jsme v nejlepší zemi na světě, ostatní státy si nás vážily a vyráběli jsme jen zboží nejvyšší kvality.“

Ódy na SSSR jdou mnohdy tak daleko, že se lidé nezdráhají idealizovat nejen propagandou podporovanou fasádu režimu, ale i její odvrácenou tvář. Někteří tak s povděkem kvitují i fakt, že kožená bunda se dala pohodlně ušít z několika desítek párů starých boxerských rukavic nebo že diametr sovětských cigaret byl 7,62 milimetru, takže se továrny na cigarety mohly v případě potřeby rychle přeorientovat na výrobu munice.

Celý článek si můžete přečíst na webu Reflex.cz.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek