Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ruští extremisté trénují krajně pravicové teroristy z celé Evropy. Sní o totální válce proti Západu

Ruští extremisté trénují krajně pravicové teroristy z celé Evropy. Sní o totální válce proti Západu

Na počátku července byli tři švédští neonacisté odsouzeni za bombové útoky na nově příchozí migranty a levicová uskupení. Ve vězení si mají odsedět až 8,5 roku. Vyšlo najevo, že dva z útočníků – třiadvacetiletý Viktor Melin a dvacetiletý Anton Thulin – krátce před atentáty absolvovali paramilitární výcvik nedaleko ruského Petrohradu. Ten pořádá tamní ultranacionalistické uskupení, které účastníky kurzu připravuje na „celosvětový chaos“.

Mladí švédští radikálové byli členové krajně pravicového Nordického hnutí odporu, které hlásá nadřazenost bílé rasy. Uskupení se jim však zdálo moc měkké, protože nepoužívá k prosazování svých cílů násilí. Hledali proto nějakou alternativu, až jim padl do oka výcvikový kurz „Partyzán“, který pořádá jedno z ruských ultranacionalistických hnutí – Ruské imperiální hnutí (RIM).

Účastníci kurzu se připravují na světový chaos - učí se střílet z kalašnikovů a zřejmě také vyrábět bomby. „Účast na kurzu byla pro radikalizaci Melina a Thulina klíčová. Myslíme si, že se tam naučili vyrábět bomby, které použili při útoku v Göteborgu,“ uvedl v rozhovoru pro Daily Beast prokurátor Mats Ljungqvist.

Melin s Thulinem společně s padesátiletým Jimmy Jonassonem spáchali ve Švédsku celkem tři útoky. Při explozi z 5. ledna v imigračním centru byl vážně poraněn jeden z jeho zaměstnanců. Bomba nalezená 25. ledna v blízkosti kempu, tehdy improvizované ubytovně migrantů, nevybuchla kvůli konstrukční vadě. Loni v listopadu podle vyšetřovatelů trojice umístila výbušninu i do blízkosti kanceláří levicového uskupení Syndikalistiskt Forum v Göteborgu. V době výbuchu naštěstí uvnitř nikdo nebyl, bomba jen vyrazila okna a poškodila fasádu domu. 

Další útoky skupina radikálů nestihla. Mají za sebou už soud, který je zkraje července poslal na několik let za mříže. Melin odešel od soudu s 8,5 lety vězení, Thulin dostal 1,5 roku a poslední z trojice, padesátiletý neonacista, byl odsouzen k pěti letům vězení.

Melin s Thulinem při zpětném pohledu nevidí na polovojenském výcviku v Rusku nic zvláštního, ostatně proč by také měli. Podle serveru Daily Beast ho absolvovali i další členové Nordického hnutí odporu.

Historicky nebyly sympatie mezi švédskou krajně pravicovou scénou a ruskými ultranacionalisty nijak zvlášť silné. Spíše naopak, švédští neonacisté viděli v Rusku nepřítele. Situace se ale změnila po vypuknutí ukrajinské krize. „S tím, jak se role Evropské unie a Spojených států stává ve válce mnohem viditelnější, zesiluje vliv prokremelské propagandy na krajně pravicové weby ve Švédsku,“ poukázal pro Daily Beast výzkumník Jonathan Leman.

Hnutí imperiálního odporu, jehož vojenského kurzu se zúčastnili i Melin s Thulinem, se původně věnovalo výcviku dobrovolníků, kteří odcházeli bojovat po bok separatistů na východní Ukrajinu. Nyní ale na svých webových stránkách deklaruje, že se soustředí na přípravu civilistů na „kolaps civilizace“. To může znamenat cokoliv, ale když se lídr hnutí Stanislav Vorobjov, bývalý pracovník ruské prokuratury, v roce 2015 ujal slova na konferenci, hovořil o „totální válce proti tradičním hodnotám západní civilizace“.

Hnutí nordického odporu není v Evropě jediné, kdo udržuje kontakty s prokremelskými ultranacionalisty. Server poukazuje na slovenské neofašistické uskupení Slovenská obroda, jehož členové se zúčastnili vojenských výcviků, které pořádají prokremelští ultranacionalisté z uskupení „Vlajka“ či šestasedmdesátiletého bývalého vůdce Maďarské národní fronty Istvána Győrköse, který se cvičil v bojových uměních s ruskými zpravodajci v lese poblíž svého domu. Nyní sedí ve vězení, protože zabil policistu.

Není jasné, jestli kontakty ruských organizací s evropskými extremisty jsou schváleny přímo Kremlem. Někteří švédští politici nicméně hovoří o tom, že to náhoda není. „Moskva našla spojence mezi krajně pravicovými radikály, kteří sdílejí s Vladimirem Putinem myšlenku svržení politického hlavního proudu. Ironické je, že Moskva současně podporuje takzvané mírové hnutí, které šíří argumentaci ruského prezidenta ohledně bezpečnosti a vztahů Švédska a NATO,“ uvedl pro server Aktuálně.cz švédský europoslanec Lars Adaktusson.

„Je to společenská aktivita,“ konstatoval pro Daily Beast maďarský analytik Loránt Győri. „V sovětských dobách maďarské socialistické elity jezdily společně lovit a soudruzi z Moskvy se k nim připojovali… Tyhle vojenské výcvikové skupiny jsou nicméně mnohem vážnější,“ tvrdí Győri.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek