Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Samice orangutana byla sexuální otrokyní. Nyní se pomalu vrací do přírody

Samice orangutana byla sexuální otrokyní. Nyní se pomalu vrací do přírody

Ve vykřičeném domě na indonéském Borneu ukrývali zvláštní sexuální otrokyni. Byla jí šestiletá samice orangutana Pony, kterou majitelé nutili k prostituci. Přestože ji ochránci přírody nakonec osvobodili, její návrat zpět do přírody není vůbec snadný.

Pony drželi v nevěstinci zřejmě několik let. Připoutali ji řetězy ke stěně a oholili jí celé tělo. Kvůli tomu byla v zoufalém stavu, protože měla na kůži množství štípanců od hmyzu, do kterých se jí dostala infekce. Zákazníci nevěstince si prý mohli vybrat, zda chtějí strávit noc se ženou nebo s orangutanem. A zájem o ni byl prý velký.

Když se lidé z Nadace na záchranu orangutanů bornejských dozvěděli, že v malé vesnici ve středu ostrova drží orangutana jako sexuální otrokyni, pokusili se ji ihned zachránit. Cesta za svobodou ale trvala ještě celý rok. Ochránci přírody popisují, že kdykoli se přiblížili k vesnici, začali na ně útočit místní lidé, kteří se nechtěli Pony vzdát. Údajně i proto, že jim prý přinášela štěstí.

Když se nakonec zvíře dostalo na svobodu, bylo v zuboženém stavu. Potom, co se zlepšilo její zdraví, čekala záchranáře ještě mnohem těžší práce. Pokusit se Pony dostat zpět do přírody.

Nejprve byla v záchranném centru, kde se pod dozorem ošetřovatelů snažila osvojit přirozené chování jako pohyb na stromech a shánění potravy. Když ošetřovatelé usoudili, že by mohla postoupit dál, zkusili ji přesídlit na „cvičný“ ostrov Bangamat. Tady orangutani žijí už více nezávisle, ale stále pod zkušeným dozorem.

Ošetřovatelé brzy zjistili, že Pony ještě do přírody vrátit nemohou. Nedokázala lézt po stromech, zdržovala se jen na zemi. A když měla hlad, nesnažila si potravu najít sama, ale chodila o ni prosit lidi. Zachránci se proto rozhodli, že ji ještě vrátí zpět do cvičného centra.

Tady se prý Pony začala přátelit s mladšími samicemi a začala od nich přebírat některé zvyky. V roce 2013 dostala další šanci a ošetřovatelé ji opět vypustili na cvičný ostrov. Nyní se prý už dovede pohybovat po stromech, a dokonce se začala vůči ostatním chovat dominantně a zesílila. Ještě jí prý ale čeká dlouhá cesta, aby se mohla vrátit do divoké přírody.

Přestože tento příběh má určitý happy-end, v zemi stále bují nelegální obchod se zvířaty. Odhaduje se, že za posledních deset let pytláci do zajetí prodali kolem 20 tisíc orangutanů. Ti přitom patří mezi kriticky ohrožené druhy.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek