Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Severokorejci představili vlastní smartphone. Nápadně se podobá iPhonu

Severokorejci představili vlastní smartphone. Nápadně se podobá iPhonu

Oficiální severokorejská agentura se v uplynulých dnech pochlubila dílem tamních inženýrů. V laboratořích jedné z nejuzavřenějších zemí světa vznikl smartphone s názvem Jindallae 3. Parametry nové technologické chlouby totalitního režimu nejsou známy, na veřejnost se dostala jen informace, že telefon je „univerzální a multifunkční“. O to podezřelejší je design novinky.

Smartphone, jenž je pojmenován po korejském rododendronu, totiž nezapře svou inspiraci ve výrobcích kapitalistického světa. Zvláště tvar a provedení se velmi podobá iPhonu. Vrchní a spodní část naopak připomíná starší modely Samsungu. A pozadu nezůstává ani prezentace na poutavých promo snímcích.

Operační systém je podle státní technologické agentury DPRK vlastní a to včetně aplikací. Není ale vyloučeno, že ve skutečnosti se jedná o výrazněji změněnou verzi Androidu. Podle obrázků je také zřejmé, že prominentní Severokorejci, kteří budou mít možnost si telefon pořídit, dostanou na výběr ze dvou barev – černé a bílé.

Nejedná se o první pokus o smartphone severokorejské výroby. Už v roce 2013 totiž režim přišel s modelem Arirang. V jeho případě však odborníci spekulovali, že se ve skutečnosti jedná o čínský telefon, který byl v Severní Korei jen zabalen.

Chytrý telefon ovšem není jediným kouskem sofistikované elektroniky, kterou soudruzi na severu Korejského poloostrova vyvíjejí. Nedávno byly oznámeny také práce na tabletu s názvem IPad. Vedle toho produkuje režim Kim Čong-una také stolní počítače velmi podobné jablečné řadě iMac. Téměř totožně vypadá i operační systém, který v KLDR dostal jméno Red Star 3.0.

Netřeba asi dodávat, že s ikonickými výrobky, které posloužily jako inspirace, se severokorejské pokusy nemůžou rovnat.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek