Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sexuální zneužívání a mučení, které trvalo 60 let. Drsná realita dětského domova na ostrově Jersey

Sexuální zneužívání a mučení, které trvalo 60 let. Drsná realita dětského domova na ostrově Jersey

Týrání, které zřejmě trvalo 70 let. Taková je realita náhradní péče na ostrově Jersey, který spadá pod Velkou Británii. Úřady teď představily závěrečnou zprávu, ve které vyšetřovatelé shrnují systematické týrání a sexuální zneužívání dětí od roku 1947 až po současnost. „Stát Jersey se ukázal být velmi neefektivním a nedbalým náhradním rodičem,“ uvádějí úřady.

„Děti v náhradní péči na ostrově Jersey mohou být stále v ohrožení, nedostávají péči, kterou potřebují. A některé aspekty náhradní péče na ostrově neslouží takovému účelu, jakému by měly,“ uvádí zpráva, která má odkrýt historické praktiky náhradní péče na ostrově od poloviny minulého století do současnosti. 

Zpráva nalezla celkem 553 skutků ponižování, fyzického násilí a sexuálního zneužití, které se v ústavu na ostrově Jersey na dětech bez domova odehrálo mezi lety 1947 a 2004. vyšetřovatelé vyslechly stovky dětí, mnoho svědků, obětí či pachatelů však již nežije. Jisté je, že více než polovina těchto případů se odehrála v dětském domově Haut de la Garenne, kterému nikdo pomalu neřekne jinak, než dům hrůzy. Zpráva plánuje učinit za hrozivou minulostí jako vystřiženou z děsivého hororu definitivní tečku. Žádá, aby byla budova tohoto bývalého dětského domova zbourána, aby již nic nepřipomínalo děsivé hrůzy minulosti. „Je to připomínka neveselé minulosti, hanebné historie,“ tvrdí report.

Děti tam byly vystaveny krutým a ponižujícím trestům. Bití, šlehání kopřivami za pomočování, sexuální násilí, připojení k elektrickému proudu. „Doteď mám noční můry, zdá se mi, že tam stále ještě jsem," říká bývalá chovankyně Jacky de la Hayová. 

Podle policie měl v Haut de la Garenne působit i bývalý pedofilní moderátor Jimmy Savile, který za svůj život údajně znásilnil přes pět set dětí. Savile byl v 70. a 80. letech jednou z nejznámějších britských celebrit a na BBC moderoval několik pořadů. Informace o jeho chování vůči dětem se na veřejnost dostaly až po jeho smrti v roce 2011.

Podle zprávy bylo zajištění vhodné náhradní péče dětem proklatě nízko na seznamu priorit ostrova Jersey. „Není pochyb, že v historii došlo k mnoha případům fyzického a sexuálního zneužití dětí v systému náhradní péče,“ uvádí zpráva.

Policie v rámci vyšetřování identifikovala 151 pachatelů násilí na dětech a 192 obětí, nicméně vyšetřováno bylo pouze osm lidí. Jen sedm z nich bylo obviněno, uvádí server BBC.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek