Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Slepých lidí výrazně přibývá. Do roku 2050 podle odborníků počet nevidomých vzroste na trojnásobek

Slepých lidí výrazně přibývá. Do roku 2050 podle odborníků počet nevidomých vzroste na trojnásobek

Pokud se nezlepší financování zdravotnictví, počet nevidomých lidí celosvětově v roce 2050 naroste z dnešních 36 milionů na 115 milionů. Za tři desítky let tak slepých může být trojnásobně víc než dnes. Alarmující zprávu přinesla studie publikovaná v magazínu Lancet Global Health. 

Počet nevidomých má růst, přestože se počet lidí se zrakovým postižením ve skutečnosti snižuje. Důvodem je podle autorů studie celosvětové stárnutí populace.

Následkem toho bude růst i počet těch, kteří trpí středně těžkou až těžkou poruchou vidění. Zatímco dnes se počet lidí s takovýmto zrakovým postižením odhaduje na 200 milionů, v roce 2050 by jich mělo být víc než 550 milionů.

„Dokonce i mírné poškození zraku může významně ovlivnit život člověka,“ říká podle britské televize BBC hlavní autor studie profesor Rupert Bourne z Anglia Ruskin University. „Omezuje to například jejich nezávislost…protože to často znamená, že lidé nemohou řídit,“ dodává.

Problém týká především jižní a východní Asie a části subsaharské Afriky, kde jsou počty lidí s postižením zraku největší. Odborníci proto vyzývají k navýšení investic do léčby zrakových onemocnění, jako jsou operace šedého zákalu. Díky penězům by si lidé mohly pořídit také vhodné brýle. Podle Bourena nejde o nijak závratné částky, které ale pomohou vrátit lidi z rozvojových regionů zpět na pracovní trh. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek