Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Smog má dopad na vývoj dětského mozku, výrazně tak ovlivňuje jejich budoucnost, tvrdí zpráva UNICEF

Smog má dopad na vývoj dětského mozku, výrazně tak ovlivňuje jejich budoucnost, tvrdí zpráva UNICEF

Přes 17 milionů malých dětí mladších dvanácti měsíců žije v oblastech světa, které více než šestinásobně překračují limity pro znečištění ovzduší, uvedl dětský fond organizace OSN, UNICEF. Právě smog a znečištěný vzduch však podle představené studie znamená podstatné riziko pro správný vývoj dětského mozku, zasažené děti proto pravidelně dosahují horších výsledků, než jejich spolužáci vyrůstající v neznečištěném ovzduší.

„Nejen že znečištěné ovzduší poškozuje dětské plíce, ale rovněž může permanentně poškodit i vývoj dětského mozku a tím pádem i budoucnosti těchto dětí,“ říká v tiskové zprávě výkonný ředitel fondu UNICEF Anthony Lake. „Pokud bychom více chránili děti před smogem a znečištěným vzduchem, tak by to pomohlo nejen jim, ale i celé společnosti. Snížily by se totiž výdaje zdravotního systému, zvýšila jejich produktivita a existovalo by čistší a zdravější prostředí pro všechny,“ dodává Lake.

Podle dat UNICEFu se nejvíce takto zasažených dětí, 12,2 milionu, nachází v jižní Asii, další čtyři miliony jich je ve východní Asii a v Pacifiku.

Studie UNICEFU varuje, že „nalezla souvislost mezi znečištěným ovzduším a kognitivními výstupy dětí včetně verbální a nonverbální inteligence a paměti, snížených výsledků ve školních testech, průměru školních známek a dalších problémů.“

UNICEF varuje, že vzhledem k současným trendům urbanizace je pravděpodobné, že v budoucnu bude tímto negativním fenoménem ohroženo ještě více dětí. Jako prevenci před znečištěným ovzduším doporučuje, aby děti nosily filtrační masky a necestovaly městem během nejvyšší koncentrace škodlivin v ovzduší.

Podle separátní studie míra znečištění prostředí na severu Číny způsobuje zkrácení života tamních obyvatel až o tři roky. Britská studie zase zjistila, že znečištěný vzduch v britských městech vede k nižší porodní váze, a tím pádem vyšší úmrtnosti novorozenců a většímu výskytu komplikací během života, informuje server BBC.

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek