Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Šokující diagnóza: Prsní implantáty ženám způsobily rakovinu

Šokující diagnóza: Prsní implantáty ženám způsobily rakovinu

Příběh Raylene Hollrahové budí ty nejniternější emoce. V roce 2007 ji zasáhla rakovina prsu, lékaři jí ňadra odebrali, musela podstoupit chemoterapii. „Myslela jsem, že to nezvládnu," vzpomíná na léčbu. Poté Hollrahová podstoupila plastickou operaci kvůli rekonstrukci poprsí. Po několika letech ale přišla šokující zpráva. Máte znovu rakovinu, řekli jí lékaři. A mohou za to prsní implantáty. 

Žen jako je Raylene Hollrahová jsou spousty. To, že jim prsní implantáty mohou přivodit smrticí rakovinu, jim nikdo neřekl. Zdravotnické instituce přitom před spojením implantátů a rakoviny varovaly již před léty.

Hollrahová měla tu smůlu, že ji zasáhnul anaplastický velkobuněčný lymfom (BIA-ALCL). Tato forma rakoviny bují velmi rychle a obvykle postihuje uzliny, objevit se ale může i na kůži. Aby se ženy mohly lymfomu zbavit, musejí podstoupit agresivní chemoterapii, záření nebo chirurgický zákrok.

Americká Správa potravin a léčiv (FDA) nalezla mezi prsními implantáty a tímto vzácným typem rakoviny souvislost již v roce 2011. Žádala, aby byly ženy informovány, aby se tato zpráva dostala k lékařům. Výrobce však jen zahrnul rakovinu do seznamu psaného malým písmem mezi komplikace, které mohou po přisvojení si implantátů nastat. Žádné implantáty rovněž nebyly staženy z trhu, upozorňuje deník New York Times.

Téměř všechny evidované případy se staly u žen, které měly texturovaný povrch implantátu. Ten vedl k zánětům, záněty pak k rakovině.

Forma této rakoviny je naštěstí velmi vzácná, FDA po celém světě eviduje 359 případů včetně devíti úmrtí. Tato čísla však mohou být zkreslená, protože mnozí lékaři nemuseli rozeznat pravé příčiny rakoviny, kterou léčili.

Prsní implantáty se přitom celosvětově těší velké oblibě. Podle odhadů si v roce 2015 nechalo svá ňadra zvětšit 1.4 milionu žen. Podle Americké společnosti plastických chirurgů v Americe každoročně získá prsní implantáty 400 tisíc žen, tři čtvrtiny z nich kvůli kosmetickým důvodům, zbylých sto tisíc kvůli prodělané rakovině prsu.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek