Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Soutěž společnosti Google o 30 milionů dolarů skončila bez vítěze. Na Měsíc se nikdo nedostal

Soutěž společnosti Google o 30 milionů dolarů skončila bez vítěze. Na Měsíc se nikdo nedostal

Soutěž s názvem Google Lunar XPrize, která chtěla přimět nadšence z celého světa, aby sestrojili funkční rover, který by byl schopen jezdit po povrchu Měsíce, definitivně skončila. A to bez vítěze, který si mohl odnést rovných 20 milionů dolarů.

Soutěž Google Lunar XPrize dala příležitost malým týmům, které toužili po tom, aby se jejich rovery dostaly na Měsíc. Žádný z nich, a to ani přes dlouholeté oddalování definitivního konce soutěže, ale neuspěl. Podmínky byly jasné, rover musí na povrchu Měsíce ujet alespoň 500 metrů a odeslat video a fotografie v HB rozlišení. Na vítěze čekalo rovných 20 milionů dolarů, dalších 10 si mohli soutěžící odnést za plnění dílčích úkolů.

To, jak se vozítko na Měsíc dostane, už bylo na týmech. Pravidla totiž počítala s tím, že stavba nebo koupě vlastního dopravního prostředku by byla až příliš náročná, a tak soutěžícím nezapovídala využití letů jiných společností. Právě doprava se ale stala pro mnohé týmy nepřekonatelnou překážkou.

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

Jeden z týmu dokonce zahájil rozhovory s americkou vládou, která má zatím problém s tím, aby soukromé společnosti na Měsíci přistávaly. Podle vedení společnosti je ale možné, že se pohled na toto odvětví změní. „Díky soutěži jsme vyvolali debatu o tom, kdo může na Měsíci přistát. Věříme, že to není výsadou jen vládních agentur, ale také inovátorů z celého světa. Jsme všem účastníkům soutěže vděční za jejich desetiletou práci a uznáváme, že řada týmů si až nyní vybodovala takový hardware, který by obstál i ve vesmíru.“

Například ale pro společnost Moon Expres, kterou vede Bob Richards, snahy o dosažení úspěchu v této oblasti rozhodně nekončí. „Tato soutěž byla jakousi třešničkou na dortu, ale výhra nikdy nebyla naším výhradním cílem. Nadále se soustředíme na naše hlavní plány, které by měly snížit náklady spojené s cestou na Měsíc,“ řekl serveru Mashable Richards. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek